" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 34.231.109.238
Online Ziyaretçi: 11
Bugün Toplam: 7098
Dün Toplam: 9899
Genel Toplam: 18395184
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

İHK'LAR İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİMİZ!

Tarih:

03 Haziran 2020 Çarşamba 13:24

Okunma:

7055

Yorum:

0     Yorum Yaz

İHK'LAR İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİMİZ!

İHK'LAR İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİMİZ!
Hakemin Sesi olarak, İl hakem kurullarını çok önemsiyoruz. Türk hakemliğinin kalkınmasında vede yetişmesinde en özverili çalışan onlar.
Bize göre İHK’lar her ilin kale komutanları. Her ne hikmetse başa gelen komiteler bu kurullara yeteri kadar önem vermiyorlar.  Veriyoruz diyen beri gelsin..
Önem veren onlara yeteri desteği de vermeli. Bu destek “sen aslansın, kaplansın” demekle olmuyor.
İddia ediyoruz il hakem kurullarına yeteri destek verilsin bak bakalım ne hakemler çıkacak..!
MHK Başkanı Zekeriya Alp, yeniliğe açık, acımasızca eleştiri değil de çözüm önerileri getirildiği zaman sıcak bakan biri.
Hakemin Sesi olarak biz, yıllarca konuşulan vede çözüm yolu dahi bulunamayan bir konuya çözüm önerisi getiriyoruz..
İl hakem kurullarına TFF’den ödenenek ayrılmadan nasıl ihya olacak?
İşte çözüm yolu..
Şuan il hakemleri kurullarının en büyük destekçileri kendi il dernekleri.
Eğer dernek İHK arasında bağ koptuğunda İHK’lar darmadağın oluyor.
MHK’YA TARİHİ ÇAĞRI
TFF, İHK’ya kaynak ayırmıyor, paramız yok, nereden bulacağız  mantığını ortadan kaldıracak çözüm önerimiz..
İllerde düzenlenen özel maçlar tekrar dernekler üzerinden yapılmalı vede bu kaynak İHK’lara ayrılmalı.
Eğer MHK bu kararı alırsa, bu para nerede kullanılacak?
-Hakemler daha kaliteli ve nezih ortamlarda eğitim alacak?
-İHK’lar daha çok stada gidecekler ve genç hakemleri mercek altına alacaklar?
-Hakemleri takip etmek için, kamera, araç, bilgisayar, projeksiyon gibi eğitim materyallerini daha etkin bir şekilde kullanılacak,
Gerekirse maçları profesyonel kameralarla çekip eğitim olarak kullananılacak,
-İHK’lar daha çok hakemi aramak ve müsabakada olup bitenleri takip etmek için daha çok telefon edecekler,
-Hakem işleri özel maç trafiğinden kurtulacak ve asıl yapılması gerekenlere yönelecek..
 MHK, İl hakem kurullarına maddi destek sağlandıktan yapacağı bazı destekler daha var. Bunları şöyle sıralamak mümkün..
- Kim iyi hakem yetiştirdi ise o İHK ödüllendirilmeli,
-MHK, kurullarda liyakata önem vermeli, dost ahbap ilişkisine girmeden iş yapabilecek kaliteli kişilerden oluşturmalı,
Evet , Zekeriya ağabey.. Türk hakemliğinin geleceğini düşünüyorsanız,
TFF’nin cebinden tek kuruş çıkmadan(Kale komutanlarını) İHK’ları ihya edersiniz. İşte, bunun tam zamanı. Özel turnuvalar başlamak üzere.. Böyle bir karar alırsanız hem tarihe geçersiniz hem de geleceğin alt yapısının temellerini sağlam atarsınız..
 
Not: Bir sonraki yazımızda İHK’ların genel durumlarını masaya yatıracağız. Kim objektif, kim hakem yönetim sistemini kullanıyor, atamalarda kimler objektif değil? Kapalı kapılar arkasında neler yapılıyor? Terfilerde hangi il hangi kriteri kullanıyor? Kimler ahbap çavuş ilişkisi içerisinde? 

Etiketler:

YORUMLAR

Talat Akbulut
Sayın Durna öneriniz 81 ilimizin 30-35 inde geçerlidir ancak geri kalan 45 ilde neredeyse amatör lig yok denecek kadar az,kaldıki hiçte özel müsabakaları olmuyor,olaya Antalya’dan bakarsak sorun yok. Bunun yerine TFF kalıcı bir çözüm getirse 1-İl Hakem Kurullarına Bilgisayar ve TFF MHK antetli döküman 2-MHK onaylı İHK karar defteri (her sezon için ayrı)3-İl Hakem kurulu başkanları ve üyelerinin bir kimliği bile yok4-İl hakem kurullarının belgeleri biriktireceği bir arşivi yok 5- Maalesef Değil İl hakem kurullarının MHK bin bile kurumsal birer mail adresleri bulunmamaktadır.MHK ve İHK lar görev sürelerince kendi bireysel mail adreslerini kullanıyorlar ayrılırkende kendilerinde gidiyor Eğer TFF hakem işleri olmasa MHK lerin bile arşivi Allah’a emanet.bu durumda tüm illerdeki hakemlerle ilgili arşiv sadece maç bilgileri ile kalıyor.Yeni göreve gelen MHK üyesinin yetkili olduğu bölgede kendi adamları arşiv görevi görüyor yani Maalesef Kurumsal bir yapımız yok. Belki çoğu hocalar alınacak ama gerçek bu beğenmeselerde TFFHGD şubeleri MHK lerin can simididir (toplantı.eğitim,sınavlar,ikramlar,salon kiraları vb). Daha okadar çok aklıselim anlatılacak sorun varki yaz yaz bitmiyor. En önemlisi de MHK yapısı oluşurken kesinlikle taşra dikkate alınmıyor Hayatında maç için bile Doğu veya güneydoğuya gitmemiş oyörenin yaşam şartlarını ,zorluklarını sosyal ve sportif yapısını hiç bilmeyen Bambaşka bir bölgeden MHK üyesi atanıyor uzağa gitmeye gerek yok Başkente en yakın il Kırıkkale 30 Yıllık iliz iki defa MHK üyesi ziyaret etti oda bir sezon açılışı ,bir sezon sonu yemeğinde gerçeği sizler tahmin ediniz. Selam ve saygılar.Talat Akbulut
04 Haziran 2020 Perşembe 13:11
Hüseyin ESİYOK
Sevgili Ercan hocam . Öncelikle tüm hakem ve gözlemci arkadaşlarıma bu üç aylık korana ile mücadele sonucu zorlu süreci geride bıraktık. Tekrar tüm camiamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Sevgili Ercan bey ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZİ okudum içtenlikle katılıyorum.Öncelikle illerinde görev yapan İl Hakem Kurulu başkanlarına Allah kolaylıklar versin diyorum. İnsan yetiştirmek dünyanın en zor ve kutsal bir görevdir .Hele hele Türkiye gibi bir ülkede hakem yetiştirmek çok daha zor olsa gerek camianın içerisinde olan herkes bunu bilir.Ben kendimden örnek vereceğim.. 9 yıl il hakemliği 5 yıl klasman hakemliği 1 yıl CKG 1 yıl BG ve 13 yıl il gözlemciliği 2 ayrı dönemlerde İl hakem kurulu başkanlığı ve 1 dönem il hakem kurulu üyeliğini bu güzide kurum MHK bu görevleri ifa etmeyi bana lütfetti. 1990 Yılından bu zamana kadar görev yapmaktayım Bundan iki dönem önce sizinde bilgileriniz doğrultusunda kurul başkanı iken BG bana bölge sorumlumuz tarafından reva görüldü ve klasman düşürüldüm. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki MHK olarak Il hakem Kurulları kendilerine değer verildiğini hissetsin yeter ki aşılamayacak hiç bir durum yok. Nasıl çalıştığımı nasıl görev aşkıyla çalıştığımı siz ve tüm hakem ve gözlemci camiamız bilmektedir.Fakat bu olay benim şevkimi çok kırdı bir bölgesel gözlemcilik bana reva görülmedi bende istifa ettim.. Bir rapordan dolayı klasman düşürülüyoruz. İyi güzel de kar kış demeden o sahadan o sahaya koşup duruyoruz. FİFA hakemleri bile büyük hatalar yaparken onlara kimsenin gıkı çıkmıyor. Biz bir hata yaptık in aşağıya.. Diyeceğim şu ki MHK Öncelikle bizlere gereken hassasiyeti göstermeli ben cebimden çok maddi anlamda harcama yaptım bunları derneğe yazdırmadım bile .Ben Gençlik ve spor il müdürlüğünün bir çalışan ferdi olarak her zaman camianın yanında yer aldım ve almaya da devam ediyorum.Stadyum, Toplantı salonları kursları eğitimi hep tesislerimizde yaptırdık bir hakem camiası için bundan daha güzeli ne olabilir.Ama maalesef bize bu yapılanlar reva görülmedi.Ben bir Anadolu çocuğu olarak kimsenin adamı olmadım.Hep dik durdum belki kaybettiğim nokta burasıydı. Ben şunu bekliyorum .Nasıl ki sahaya çıkan iki takım hakemlerden adil yönetim bekliyorsa bizlerde bu adil yönetimin bir ferdi olarak bizlere de aynısı yapılmalı.O zaman Her şey daha güzel ve başarılı olur kanaatindeyim. Sürci lisan etmiş isek affola tüm camiamıza selamlarımı iletiyorum.
03 Haziran 2020 Çarşamba 15:31

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ