" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 34.238.189.171
Online Ziyaretçi: 12
Bugün Toplam: 2548
Dün Toplam: 4539
Genel Toplam: 16534540
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

KAFA KARIŞTIRAN ATAMALAR!

Tarih:

11 Şubat 2019 Pazartesi 17:15

Okunma:

2305

Yorum:

0     Yorum Yaz

KAFA KARIŞTIRAN ATAMALAR!

KAFA KARIŞTIRAN ATAMALAR!
2018-2019 futbol sezonunun 2. Devresi başladı. Sene sonu açıklanacak klasmanlar için kritik bir dönemece girildi.
Burada yapılacak en ufak hata terfilerde mutlaka birilerine dokunacak.

Devre arası hazırlık maçları yapıldı, Riva ve Antalya’da. Bu maçlara İstanbul’dan aynı hakemler bir-iki gün arayla önce Riva’da daha sonra da Antalya’da çıktılar.(Başka yardımcı hakem yokmuş gibi) İsim verecek olursak Alper Uslu(2), Armağan Çekinmez(2): bu ikisi yardımcı hakemdi.

Düdük hakemleri ise Oğuzhan Uğurlu(1), Buğra Taşkınsoy(2), Kürşat Filiz(1)

Serdar Tatlı için ne kadar üzerine gidiyorsun onunla ne alıp veremediğin var gibi yorumlar yapılıyor bana. Bizim kimseyle alıp veremediğimiz yok. O kendi işini yapıyor! Bizde kendi işimizi. Eğer işini dört dörtlük yaparsa alkışlarız yapamazsa da yorum yapma hakkımızı kullanırız.

Tatlı’nın bakın yaptıklarına..

Kürşat Filiz Riva’da hazırlık maçına çıkıyor. Maç bittikten sonra tebligat geldiğini görüyor. Antalya’da bir gün sonra maçı olduğunun haberini alıyor. “Ben maçtan yeni çıktım, yarın Antalya’ya gidemem diye maçı geri veriyor.” Maçı veren zat önceki maçını unutuyor. Hani bilgisayar yanlış atama yaptığında uyarıyordu? Sistem uyarıyor da yoksa kullanan bilmiyor mu?

İstanbul’a toplamda haftada 2. ve 3. lig maçı olarak eski MHK dönemlerinde 10-12 maç ataması gelirken, Serdar Tatlı’nın şimdiki verdiği maçlara bakıldığında 7-8 maç geldiğini görmekteyiz. İstanbul’un hakem sayısı ve takım sayısı göz önüne alındığında bu gelen maç sayısının çok az olduğu herkes tarafından biliniyor. 4 haftada 1 maça çıkan hakemlerin maç motivasyonunda eksiklikler olması çok normal. 

En önemli konulardan biri klasman yükselmeleri. İki senedir A klasman yardımcı hakemliğine aday olan ve İstanbul sıralamasında ilk üçe giren yardımcı hakemler dururken, alt sıralarda bulunan ve dış bölgelerden İstanbul’a gelen üç yardımcı hakem A klasman yardımcı hakemi yapıldı.

Bunlardan birincisi Kemal Mavi: 36 yaşında, Mersin’den İstanbul’a geldi.
İkincisi: Hasan Hüseyin Tetik, Antalya’dan geldi yükseltildi.
Murat Altan: Edirne’den geldi, 1. yılda 3. Lig’e, ikinci yıl 2. Lig’e, üçüncü yıl da A yardımcılığa yükseldi. Maşallah hızlı bir çıkış. Eğer bir cevher ise bu sene Süper ligi de görsün.

Eğer bu arkadaşlar kendi yetenekleriyle çıktılar ise tek cümle lafımız olamaz. Yok,  birileri istedi de çıktıysalar vay halimize.

2. yarı başladığında bazı yardımcı hakemlere üst üste maç verilmeye başlandı. Alper Uslu (8) ve Salim Şanlıer (9) üst üste maça çıkarak maç ortalamasının 7 olduğu İstanbul’da öne çıkartıldılar.

Halbuki İstanbul’da her sene ilk üçe girme başarısı gösteren Barkın Güdü, Mücahit Değirmenci, Ogün Kamacı varken bazı kişilerin öne çıkması ve klasman yükseltilmesi şaka gibi olmaz mı?

Bir de Türkiye sıralamasında üç senedir ilk beşte olan Kürşat Filiz’in hala A klasman hakemi olamaması da inanılır gibi değil.
Bu haftaki atamalara baktığımda Serdar Tatlı’nın Burak ve Buğra Taşkınsoy kardeşlerin aynı klasmanda olduklarını ve hangi maçlara hangisinin çıktığını "bir türlü ayıramadığı" için Buğra’yı 3. defa Manisa maçına göndermiş bu hafta da abisi Burak ‘ı da Manisa’ya göndermiş

1.Bölgede 12 tane 2. Lig hakemi var
başka hakem mi kalmadı da bu kardeşler hep Manisa’ya gidiyor.

Gelelim Erol Ersoy ve ekibinin bu haftaki meşhur atamasına!

İzmir takımı olan Aliağaspor- Başiskele Doğanspor ile oynayacak. Maça İzmir hakemi Cüneyt Aydın veriliyor.
Maltepe ve Başiskele Doğanspor  listedeki hakeme baktıklarında İzmirli olduğunu görüyorlar ve itiraz ediyorlar daha sonra maça Cihan Yurdakul veriliyor.

Vallahi tebrikler. Bizlere bu haberi de gönderenler kulüp yöneticileri.

Erol Ersoy ve ekibine soruyoruz; Bu iş bu kadar mı zor? Kaç maça hakem ataması yapıyorsunuz?

Kulüpçülerin diline düştünüz mü yandınız. Bu işi iyi yapamadığınız belli.

Yeni gözlemci sistemi hakeme yararlı mı yoksa zararlı mı?

Gözlemciliğin hakem üzerindeki rolü çok büyük. Terfilerde ve düşmelerde etikli oldukları bir gerçek. Komiteler başa geldiklerinde hep bir önceki MHK’ların yaptıklarını beğenmezler ve yeni uygulamalara yönelirler. Yapılan yeni sistem uygulaması alınırken mutlaka bazı ülkeler de araştırılır yada UEFA’ya dayandırılır.
Buraya kadar her şey güzel. Peki, ülkemiz insanının anatomisini ve düşünce bazında halet-i ruhiyesini hiç mi araştırmazlar?
Aslında çok da iyi biliniyor,  maçlarda görev yapan hakemler için gözlemcilerin arandığını. Bilinmesine rağmen kimsede tık yok. Ahbap çavuş ilişkisinin tavan yaptığını, maçlarda gözlemciye babamın sana selamı var dediğini ve gözlemcinin hatırı sayılı gelen selama aleyküm selam sende selam söyle dendiğini sağır sultan bile biliyor.

Bu ülkede gözlemci müessesesinin düzeltilemeyeceğini hep yazdık yazmaya da devam edeceğiz. Düzelseydi Klasman gözlemcileri 60 yaşında üst klasman gözlemcilerini 65 yaşında görevleri bitmezdi. O zaman yetkili kişilere madem gözlemci yaşına ayar çekeceksiniz yüreğiniz varsa Üst Klasman Gözlemcilerine de dokunun dedik ama dokunamadılar. 

Bu sene gözlemciler için yeni bir sistem uygulamasına gidildi. Bir önceki sistem çok ağırdı. Bir gözlemci uzun bir süre diliminde rapor dolduruyordu. Ben çok defa şahit oldum 4-5 gözlemcinin bir araya gelerek rapor doldurduğuna.
MHK bu sistem hantal ve gözlemcileri yoruyor diye o sistemi rafa kaldırdı. Yeni sistemde gözlemci hakeme not vermiyor.
İşleyiş şöyle; Gözlemci maça çıkıyor, raporda kutucuklara işaretlemeler yapıyor.. Fizik normal. Avantajı doğru oynattı gol oldu veya kaleci kurtardı, mükemmel uygulama not yükseliyor. Not ne geliyor; 100
Sarı kartı atladı not iniyor, ikinci sarı yanlış, siyah-beyaz hata 50 ye kadar düşüyor.
Peki, notun ne geldiğini kim biliyor? Ne notu veren gözlemci nede maça çıkan hakem sadece BHK ve MHK üyeleri biliyor.
Hakem  ve gözlemciler sadece yazılanlardan dolayı tahmin yürütüyor kaç aldığını veya kaç verdiğini.

Orada harfler var C- D gibi. C normal D iyi
Gözlemciler bu harfleri kullanıyor.

Sezon sonu geldiğinde hakemlerden hiç kimse benim notlarım şu hakemlerden  yüksekti diyemez Çünkü not ortalaması yalnız  sorumlularda var.

Bu bilgilerden sonra hakem kamuoyuna soruyoruz; Gözlemci eskisi gibi not vermeli mi yoksa işaretleme yaparak anket şeklinde mi rapor doldurmalı?

Bunlardan hangi sistem hakeme katkı sağlar.

Sezon başından beri hem BAL’da hem de 3. ve 2. Lig’de İstanbul hakemine veya yardımcı hakemine yine İstanbul’dan gözlemci veriliyor. Bu ne kadar doğru bir atama?

Neticede alınan notlar sezon sonunda klasmanları belirleyeceğine göre bu atamaların önemini siz düşünün..
Sadece İstanbul’da mı? Tüm bölgeler için de aynı durum söz konusu.

Bu haftaki taze örneği hemen söyleyelim. Hakem Mehmet Ali Özer Tekirdağ’dan (İstanbul’dan gitme hakem) yardımcı Selim Şenöz(İst) yardımcı Sinan Ertingü(İst), 4. Hakem Recep Buğra Çetin(İst) bunların gözlemcisi yine İstanbul’dan Muzaffer Urlu.(3.lig maçı)

İkinci örnek: Yiğit Uzer maçın gözlemcisi, İstanbul’dan. Yardımcı hakem Hakan Yoldaş da İstanbul’dan.(2.lig maçı) İzmir gözlemcisi Serkan Akarca, İzmir yardımcı Hakemi Güner Mumcu Taştan(2. lig maçı) Bu haftaki atamalardan alınan örneklerdir.

Aynı il hakemi aynı il gözlemcisi. Bu atamalar baştan savma atamalar mı yoksa rutin atamalar mı?

Bu arada şeytanın avukatlığına soyunuyorum ve kafama şöyle sorular geliyor; Adamlar görev vermeye A harfinden başlıyorlar da D ye gelince maçlar bitiyor. Öteki harfli isimler avucunu mu yalıyorlar? diyede düşünüyorum. 

Beyler alt ligler Süper Lig’e benzemez. Orası vitrin herkes görüyor hatta VAR bile görüyor! Ama aşağı ligleri öyle hafife almayın. Hakem bol keza gözlemci de öyle. Bize göre hata size göre olmayabilir ama insanların kafalarına şeytanı sokmayın. Kafanızı biraz daha yorun biraz daha yorulun ama yanlışa mahal vermeyin.  

MHK’ya sorduğumuzda biz gözlemcilerimize güveniyoruz. Yanlış yapan hatalarına katlanır. Toplumdaki yanlışlar reformist uygulamaları önlememelidir diye düşünüyorlar.

Peki, siz bu değişimlerden sonra ne düşünüyorsunuz? 
Bu arada  hakem ücretlerine zam yapılacak dendi sezon sonu geliyor ortada ses yok. 

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ