" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.231.167.166
Online Ziyaretçi: 24
Bugün Toplam: 3264
Dün Toplam: 6401
Genel Toplam: 19142012
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

HAKEM HAKLARIYLA HAKEMDİR

ERCAN DURNA ERCAN DURNA

Tarih: 21 Aralık 2013 Cumartesi 11:23

Okunma: 3733

 Hakemin Sesi olarak biz, çalışanların, yani (hakemlerinde)  alın teri döken insanların hakkının mukaddes olduğuna, onların ücretlerinin alınlarının teri kurumadan verilmesi gerektiğine inanıyoruz.
 
Hakemlik yapanlar bu işi neden yaparlar?
 
Bizlere göre bunun birçok nedeni var özetle:

1- Normal yaptıkları işin dışında
 “HOBİ” olarak yaparlar.

2- Toplumda kendilerine
 "yer bulmak" adına yaparlar.

3- Kamuoyunda
 "tanınmak" hissi ağır basar ve bunun için başvuranlar olabilir..!

4-
 “Yönetme hissi" ağır basanlar, hakemin çaldığı bir düdükle veya kaldırdığı bir bayrakla bir anda ülkenin gündemini değiştirdiği gücüne inanan başvurabilir.

5- Öğrencilerin eğitimime ufak da olsa katkı sunar diye
 "para" için yapanlar.
 
Neticede öyle yada böyle en altta da olsa en tepedeki de olsa hepsi yapmış oldukları görevler (hakem- gözlemci-mentör)  için bir ücret alırlar.
Üst düzey hakemlerimiz ise bugün yarı profesyonel konumdadır. Bazı hakemlerimiz yapmış oldukları işten daha fazla hakemlikten kazanmaktadırlar.

Para ödeyen kesim neye bakar?
 
İnsanın bilgisine, kültürüne, çalışmasına ve emeğine bakar. Yüce dinimiz İslam, insanlara mutlu bir hayat yaşamaları için rızıklarının peşinden gitmeyi de diğer bir takım emirler gibi müntesiplerine emretmiştir.
Kişinin kimseye muhtaç olmadan hayatını sürdürebilmesi, çoluk çocuğunun nafakasını temin etmesi maksadıyla meşru yoldan çalışıp kazanması ibadet ve kutsal bir davranış olarak nitelendirilmiştir.
Aslı ve tabii kazanç yolu emektir, alın teridir.
Bu emeği gerek beden gerekse zihin gücüne dayalı olarak sarf edilen her türlü emek ve çalışma şeklinde anlamak gerekir.
Hakemlikte hem beden gücü hem de zihin gücü sarf edilir. Hem de en ağırından.
 
Kişinin yiyeceği ve dolayısıyla aile fertlerine yedireceği en hayırlı ve helal lokma emek ve alın teri ile kazandığı lokmadır.
Hakemlerin de almış oldukları paralar analarının ak sütü kadar helaldir.
 
“ Bir Deli kuyuya taş atmış”
 
Amatör hakem ücretlerinin zamanında yatmaması artık bir sorun haline gelmiştir. Futbol, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı iken zamanında yaptığı yerinde ödeme takdire şayandı.
İnsanlarının alınlarının teri kurumadan ödeme yapılıyordu.
 TFF, aynı oranda sistemi oturtamadı. AFYS sistemine geçildi. Bu sistemi MHK’ya afişe edenler şimdi çok mutlular mı? Ödemelerin zamanında yapılmaması acaba onları hiç mi rahatsız etmiyor?
İHK’lardan bu görevi alın..
AFYS sistemi yüzünden çok kişi adliyelerde ifade verdi ve de vermekte. Gelin bu işi İl hakem kurullarından alın. Maçı veren kurum futbol il temsilciği olduğuna göre para işine bakan da onlar olsun. İl hakem kurulları sadece hakem ataması yapsın. Onların eğitimiyle ve fiziki durumlarıyla ilgilensin.
İnsan haklarıyla insandır
Bu hafta insan hakları haftası. İnsan haklarının temelini 10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile 04 Kasım 1950 tarihli Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi oluşturmaktadır. Bu hafta nedeniyle bu satırları karalıyoruz.

İnsan hakları; tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır. Herkes, cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi fark olmaksızın kanun karşısında eşittir.

Özgür bir şekilde düşüncelerini açıklamak, istediği yere gitmek, yerleşmek, diğer insanlarla ve makamlarıyla olan ilişkilerinde insanca ve hakça muamele görmek, insanların günlük yaşamında farkına varmadan yararlandığı haklardan bazılarıdır.

Dileğimiz hakemlerimizin de haklarının eşit ve ayrım gözetmeksizin verilmesidir. Yöneticilerimizin yukarıdaki İnsan hakları bölümünü bir kez daha okuyup beyinlerinin bir köşesine yazmaları inanın hakem camiası açısından son derece önem arz edecektir. Şunu asla unutmayınız.. 
"
 

Etiketler:

KÖŞE YAZISI

REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ