" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 18.207.108.191
Online Ziyaretçi: 15
Bugün Toplam: 5833
Dün Toplam: 8925
Genel Toplam: 18730866
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

MHK BAŞARILI OLMAK İSTİYORSA..1

Tarih:

28 Eylül 2015 Pazartesi 14:25

Okunma:

3700

Yorum:

0     Yorum Yaz

MHK BAŞARILI OLMAK İSTİYORSA..1

MHK BAŞARILI OLMAK İSTİYORSA..1
Kuddusi Müftüoğlu başkanlığındaki  MHK atandığı zaman bazı kişiler peşin hükümlü oldu ve dediler ki; bu MHK’nın ömrü 2 ay. Bunlar daha çocuk ve tecrübesiz.

Ligler başladığında görüldü ki atamalarda son derece cesurlar. Tarihinin belki de en cesur MHK’sı olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. Genç hakemlere güveniyorlar ve onlara güven aşılıyorlar.

Yani şimdiye kadar yapılmayanları yapmaya başladılar. Bunlar artı puanları..

Bir de yapılması gerekenler ve yanlış olanlar var. Eğer aşağıda yazdıklarımı düzeltsinler var ya o zaman tadından yenmez.

Sayın Kuddusi Müftüoğlu. Şimdiye kadar hiçbir MHK talimatların bir anayasasını çıkartmadı. Siz hakem camiasının önde gelen akil insanlarını toplayın. Onlara hakem anayasasını hazırlamalarını rica edin. Bu öyle bir anayasa olmalı ki bir daha değişmemeli. Kişiye göre talimatlar çıkmamalı.

Hadi bakalım Müftüoğlu var mısın tarihe geçmeye?

Yok, şimdiye kadar kimse yapmamış bana ne gözlerimi kaparım vazifemi yaparım mı diyeceksin..!

Talimatlarda eşitlik ilkesi yok!
Ayrımcılık diz boyu.. Bu ülkede hakem yardımcı hakem ayrımı var..
Mesela;
Bölgesel yardımcı hakem olmak için “En az 2 sezon” (mazeret süresi hariç) faal İH olarak görev yapmış olmak ve bu süre zarfında, bulunduğu ildeki en üst amatör ligde “en az 30 resmi amatör müsabakada”  yardımcı hakem olarak görev yapmış olmak derken,

Bölgesel hakemlik için  “En az 1 sezon “ (mazeret süresi hariç) faal İH olarak görev yapmış olmak ve bu süre zarfında, bulunduğu ildeki en üst amatör ligde “en az 15 resmi amatör müsabakada” hakem olarak görev yapmış olmak diyor.

Ulusal yardımcı hakem olmak için BYH veya KKYH olarak,” en az 20 bölgesel resmi müsabakada” yardımcı hakem olarak görev yapmış olmak derken,

 BH veya KKH olarak, “en az 15 bölgesel resmi müsabakada” hakem olarak görev yapmış olmak diyor,
Ulusal Yardımcı Hakemlerin ÜKYH kadrosuna girebilmek için “en az 40 resmi profesyonel müsabakada”  yardımcı hakem olarak görev yapmış olmak derken,

 UH kadrosunda, “ en az 20 resmi profesyonel müsabakada”  hakem olarak görev yapmış olmak diyor.
Sayılarla niye oynanıyor. MHK talimatları zaten saltanat gibi. Eğer iyi hakemi bulduysan at yukarıya. Sana kim engel oluyor.
Şeytanlar kol  gezmiş..!

Değerli arkadaşlar lütfen bu bölümü çok dikkatlice okuyun.  Süper Lig gözlemcisi olmak; Hakemler için FIFA Hakemliği yapmış olmak derken yardımcılar için az 10 sezon FIFA Yardımcı Hakem kadrosunda bulunmak ve en az 100 Uluslar arası müsabakada görev yapmış olmak yazıyor.

Hemen açayım FİFA hakemi olmak yetiyor. Kaç maç önemi yok, hangi maçlara çıkmış önemi yok ama yardımcılara geldi mi 100 uluslar arası müsabaka kondurulmuş. Tamam  madem öyle hakemler için de 50 maç ibaresini yazın bakalım.. Yoook bu ülkede hakem hegemonyası var.

Üst klasman yardımcı hakemlerin bırakma yaşı 45 iken Üst klasman hakemlerinin bırakma yaşı 47
Bu bir ayrım değil midir? Aynı maça çıkıyorlar, aynı havayı teneffüs ediyorlar biri 45 iken diğeri 47 yaşında bırakacak. Eğer sınavları geçebiliyorlarsa vede koşularda koşabiliyorlarsa bırakın aynı yaş olsun. Bu ayrım niye?
Bölgesel hakem olmak için ilk giriş yaşı 19 iken yardımcılara bu 20 yaşa çıkıyor.

 Ulusal hakemlik için ilk giriş yaşı 20 yaş aranırken, yardımcılarda 22 oluyor.

Üst klasman hakemi olmak için 21 yaş aranırken yardımcılarda 24 oluyor.

Süper Lig Hakemi olmak için 22 yaş sınırı var iken bu yardımcılarda 26 oluyor. Biri bunu bana anlatsın. Hangi mantıkla hazırlanmış bir talimat.

Gözlemcilerde büyük Haksızlık!

Talimatlara ince ayar çekilmiş. Bu ayar bölgesel ve ulusal gözlemcileri vurmuş.
Mesela;
İl gözlemcilerinin başlama ve bırakma yaşı: 30- 65
Bölgesel gözlemcilerin başlama ve bırakma yaşı: 30-60
Ulusal gözlemcilerin başlama ve bırakma yaşı: 35-60
Üst klasman gözlemcilerinin başlama ve bırakma yaşı: 40-65
Süper lig gözlemcilerinin başlama ve bırakma yaşı: 40-65

Bu talimatı yapan arkadaşlar bölgesel ve ulusal gözlemcilerin bırakma yaşının 60 olma gerekçesini de açıklasınlar. Bu hukuka da aykırı insan haklarına da.

Üst Klasman ve Süper Lig gözlemcilerinin gözleri görmese de kulakları duymasa da “yola devam  “
Esas yapılması gerekenleri yapın. Çok gözlemcilerin gözleri görmüyor. Uzağı görmede problemleri olanlar var. Eğer kaliteyi yakalamak istiyorsanız hakemler de olduğu gibi kurslar açın. Daha önce bir bilgisayar kursu yapıldı çoğu döküldü. Anlaşın bir hastaneyle gözlemcileri testlerden geçirin.
Bakalım kaç kişinin uzağı görememe problemi çıkıyor. Belirli bir yaştan sonra gözlerin görememesi normal. İyi de puanlar nasıl eşit verilecek. Bunu düşünün. Bu uygulama son derece yanlış ve eşitlik ilkesine aykırı derhal düzeltilmeli.
Eğer Yusuf Namoğlu MHK’sı devam etseydi Hakem yardımcı hakem arasında hiçbir fark kalmayacaktı.

Bununla ilgili bir taslak hazırlanmıştı. İnanmayan Hakem İşleri Müdürü Burçin Keskin’e, Metin Tokat’a Bedri Dölkeleş ve Fahir Ersoy’a sorabilirler.

Gözlemciler mentörlük yapmasın!

Türkiye’de pastadaki payı götürenlerin sayısı çok az. Her dönemde payı götürenler aynı yüzler. Su başları tutulmuş..!  Kim göreve gelirse gelsin hep aynı insanlar.

Mentörlük bu ülkeye bir numara bol geldi. Esasında hakemler için çok faydalı bir sistem. Ama gel gelelim ki doğru uygulanırsa. Mentörler istiyorlar ki kendine verilen hakemler biranda yıldızı parlasın.
Parlasın ki kendi itibarı da katlansın. Eğer hakem başarısız olursa karizma delinecek. Bu yüzden başlıyorlar Ali Cengiz oyunlarına.. Gözlemcilerle konuşuluyor ve etkileniyor. Mentörü olan hakemler hep yukarılara çıktığı için gözlemci de mentörü olan hakemlere diğerlerinden farklı davranabiliyorlar.  Yani hakemler arasındaki adalet terazisi doğru işlemiyor.

Hadi biri bana bu ülkede hakem camiasında ayrımcılık yok desin?

Biz diyoruz ki; gözlemcilik ile mentörlük kadrosu aynı olmasın. 65 yaşında gözlemciliği bitenler mentör olsunlar. Hem mentör hem de gözlemci olduğu zaman sorunlar yumağı oluşuyor.

Mesela Serdar Çakır hem mentör hem gözlemci hem de profesyonel hakemlerden sorumlu. Bize göre gözlemciliği yapmamalı. Çünkü oğlu Cüneyt Çakır süper Lig hakemi. Diğer hakemlerin bu konuda çok rahatsız olduğu iddialarını hep duyuyoruz.

Şimdi birileri Ercan Durna senin Serdar Çakır ile aranda bir şey mi var diyenler olacak. Hayır, aramızda hiç sorun yok. Ama biz bazı gerçekleri yazmakla mükellefiz.

Birileri Fırat Aydınus’u sustursun!

Ülkemizi sürekli dolaşıyorum. Çeşitli kategorilerde hakem izliyorum. Alt liglerdeki hakemler ülkemizin elit hakemlerini taklit etmeye çalışıyorlar. Onların yaptıklarını sahada uyguluyorlar. Fırat Aydınus ülkemizin yetiştirdiği ender yetenekli hakemler arasında. Aydınus’un en büyük zaafı ise sahada sporcularla çok konuşması. Verdiği her kararı sporculara anlatmakla meşgul oluyor.
Bu hem tribünden hem de ekran başından belli oluyor. Hakem verdiği kararları kimseye anlatma lüksü yok. Popülist olmaya gerek yok tribüne oynamaya gerek yok. Kuralların verdiği yetkiye göre hareket etmeli. Bu uygulamayı örnek alan hakemler var. Aydınus kötü örnek olmamalı. Sempatik sevecen biri tanındı öyle kalmalı.
 
    

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ