" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 34.231.109.238
Online Ziyaretçi: 11
Bugün Toplam: 7585
Dün Toplam: 9899
Genel Toplam: 18395671
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

MHK BU SESE KULAK VERMELİ

Tarih:

19 Ekim 2013 Cumartesi 00:18

Okunma:

4507

Yorum:

0     Yorum Yaz

MHK BU SESE KULAK VERMELİ

MHK BU SESE KULAK VERMELİ
 Hakemlik ve Hakimlik; adalet kavramının tam anlamı ile örtüştüğü onurlu bir görevlerdir. Diğer mesleklerde birçok haksızlıklar olabilir, bu toplumun bir gerçeği olarak da kabul edilebilir ama bu iki kurumda minimum düzeyde, hatta hiç olmaması gerekir. Bunun içinde, saha içi adalet simgesinin saha dışındaki örgütlenmesi olan MHK bu anlayışı hakemlere ve gözlemcilere yerleştirebilmek için yoğun çaba göstermelidir.


Her çocuğun çoğunlukla; doktor, hemşire, futbolcu vs. olmak istediği gibi hakemler de bu mesleğe başlarken en yükseği hedefler ve FİFA hakemi olmak ister. Zamanla hedefler bir bir küçülür ve elindeki klasmanınla yetinir hatta bulunduğun klasmanına bile şükreder hale gelir.
Tecrübe; hakemlik yılı ile doğru orantılı bir kavramdır. Asla bunun bir okulu falan da yoktur. Yaşadıkça, kaybettikçe veya kazandıkça, üzülünce veya mutlu olunca bunu daha iyi anlarsın. Hatta şunu diyenleri de az duymadım: “Keşke bu tecrübem ile 20 yaşında bir hakem olsaydım” Ama öyle bir zamana gelirsin ki artık o KEŞKE’ler hiçbir işe yaramayacak, içini yedikçe yiyecektir.
Her başlangıcın bir sonu olduğu gibi hakemliğin de bir sonu vardır. İnsan hakemlik yaparken bu sonun geleceğini idrak edemezler bile. Günlük çekişmeler içersinde nafile işlerle uğraşır dururlar, hatta birbirlerini yerler. Kazananının az olduğu(çoğunlukla ağabey pozisyonundakiler kazanır),kaybedeninin çok olduğu (bunlar da ağabeylerince piyon gibi kullanılanlar kaybeder) bir süreç yaşanır. Bu süreç bazı üst yöneticiler tarafından hoş karşılansa bile çoğunlukla “PROBLEMLİ İL” kategorisine konuluverirsiniz. Bu unvana sahip iller kısa sürede kazansalar bile uzun vadede asla kazanamayacaklardır.

Hakemlikte “AHDE VEFA, EMEĞE SAYGI” vb. kavramlar yoktur. Eskiden böyle değildi aslında. Hakemliğinin son yılına gelmiş hakem ve gözlemciler ayrıcalıklı olurdu. En iyi maçlara gönderilerek ONURE edilirdi. Diğerleri de; “önümüzde uzun yıllar var, biz bu müsabakalarda daha sonra da görev alırız” düşüncesi ile bu ağabeylerine verilen maçları hiç kıskanmazlardı. Ama şimdi her şey gibi bu anlayış da değişti. Başta MHK üyeleri bu anlayışı uygulamaları gerekirken kendileri de hakemliklerinin son yıllarını unutuverdiler. MHK empati yapıp,1974 ve 1975 doğumlu olarak kendilerini hissetseler acaba MHK den ne isterlerdi?
Yaş konusuna gelince; SLH 45 yaşına kadar koşabiliyor ise UH koşamaz mı? TFF 1.LİG ve 2. Lig’de oynayan bir oyuncunun Süper Lig’ de oynaması için herhangi bir yaş sınırlaması yok ise hakemlerde de böyle bir sınırlama yanlıştır, haksızlıktır. En iyi örneğini sezon başı yapılan Atletik Testler de gördük. Yaşlı kategorisine koyduğunuz hakemler zorlanmadan koşarken genç hakemleriniz havlu attı. Bu tamamen tecrübe ve disiplinli çalışmanın bir sonucudur. Bu konunun, yeni talimatlarda tekrar gözden geçirilmesi gerekir.
Sayın MHK Başkanı Zekeriya Alp ve değerli üyeleri; aşağıda listede isimleri yazılı olan hakemler bu yıl talimatlarda herhangi bir değişiklik yapmadığınız takdirde hakemliğe veda edecekler. Hepsi de uzun yıllar bu camiaya hizmet etmiş; doğu-batı, kar-kış demeden sizlerin verdikleri görevleri en iyi şekilde yerine getirmiş, en zor müsabakaların kurtarıcıları olmuş çok değerli isimler. Gün bu hakemleri ezme, onurları ile oynama, itibarlarını yok etme günü değildir. Gün; bu hakemlere vefanızı gösterme günüdür…

Çoğunlukla hakemler bağıra-çağıra, basın açıklamaları ile veya küserek hakemliği bırakmıştır. Bir “İLKİ” gerçekleştirin ki bu isimler de yine bu sayfalardan teşekkür ederek hakemliği bıraksınlar ve bu sistemin bir parçası olsunlar. Eğer maksat; YILDIRMA ile BIRAKTIRMA ise bunu da bunu düşünmek bile istemiyorum.
 Diğer hakemler gelecek yıllarda da 2.lig müsabakalarına çıkabileceklerdir. TFF 1.Lig ve Süper Lige 4.hakem veya ilave hakem olarak gidebileceklerdir ama bu isimlerin bir daha böyle bir şansı olmayacaktır.
Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet için aşağıdaki hakemler adına şimdiden teşekkür ediyorum.
 
 
ADI SOYADI
İL
YAŞI
1
KERİM DEVECİ
KARABÜK
01.02.74
2
MUSTAFA YILMAZ
GAZİANTEP
25.03.74
3
MEHMET GÜVEN
MERSİN
15.04.74
4
ZAFER KOÇBAY
ÇANAKKALE
27.08.74
5
YUSUF YILMAZ
DİYARBAKIR
25.11.74
6
MEHMET NEVZAT ADAL
OSMANİYE
01.03.75
7
OSMAN YİĞİT UZER
İSTANBUL
11.03.75
8
ÖZGÜR BAYIR
EDİRNE
20.07.75
9
ONUR SALIK
MERSİN
01.09.75
10
SACİT KEŞKEK
BALIKESİR
17.10.75
11
OSMAN KAYA
TEKİRDAĞ
18.10.75
12
ÖZGÜR AYGÜN
SAKARYA
21.11.75
 
 

Etiketler:

MHK

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ