" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.237.94.109
Online Ziyaretçi: 16
Bugün Toplam: 4390
Dün Toplam: 7947
Genel Toplam: 19136766
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

MHK MAAŞ ALMASIN!

Tarih:

23 Ağustos 2014 Cumartesi 13:54

Okunma:

4464

Yorum:

0     Yorum Yaz

MHK MAAŞ ALMASIN!

MHK MAAŞ ALMASIN!
Hakem toplumunun öncü güçleri var. MHK, TFFHGD, hakemler ve gözlemciler.
Sözünü ettiğim bu kurumlar bireyin (hakemlerin)  yalnızlaştırıldığı gibi toplumu (Hakem camiasını)yalnızlaştırmamalıdırlar. Çünkü toplumu oluşturan bireylerdir. Bireyin intiharı toplumun intiharıdır.
Ey hakem yöneticileri eğer sizler toplumun öncüsü olma görevini üstlendiyseniz bunun için sizlerin de üzerine büyük görevler düşüyor.
Futbol sahasında en ufak hatanın faturası hakemlere kesiliyor.

Hakemlerden ne isteniyor? 
Tabiî ki sahada adalet dağıtması.

Peki, adalet dağıtan hakem yöneticileri adaletli olabiliyorlar mı?
MHK'ya  sorsanız onlardan başka adaletli yönetim gelmedi..!
Camiaya sorsanız.. Büyük bir çoğunluk rahatsızlığını dile getirirler ve şu cümleler dudaklarında okunur; Hakkım yendi çıkamadım, yine ahbap çavuş ilişkileri terfilere damgasını vurdu, hakemlik hanedanlık mı?
Bazı kulüp yöneticilerinin konuşmalarına şahit olmuşuzdur; Bu hakemlerle lig bitmez” ama o ligler hep biter..
Bu MHK ile lig bitmez diyenleri de duymuşuzdur. ama o lig yine biter.
Ha bu arada çok takımın canı yanmış, trilyonlar güme gitmiş kimin umurunda..
Şimdilerde en çok konuşulan konu MHK’nın aldığı huzur hakkı(Maaş).
Eyy TFF yöneticileri kaldırın şu huzur hakkını da hakem camiası huzuru bulsun..!
Aklınıza şu soru gelebilir.. Maaş almayan insanlar o görevi yapar mı? Neden yapmasın. Bakın başkan Zekeriya Alp maaş alıyor mu? Almıyor..

MHK da bulunanların hepsi başkan gibi zengin  değil ki diyenleriniz var. Evet büyük işadamı Alp, işini gücünü bırakarak Türk hakemliğini kurtarmaya geliyorsa, TFF oraya başka zenginlerde bulabilir..
Bazı insanlarda yönetme hissi ve atama isteği paranın da üstünde gelebilir..!
Para almadan o görevi yapmak isteyen vizyon sahibi bir sürü insan var camiada.. Şimdi diyeceksiniz ki bu da nereden çıktı. Ne yapayım kardeşim..  camiada ne konuşuluyorsa onu gündeme taşıyoruz. Bizim de görevimiz bu..
Hakem camiasının yöneticileri orayı sadece para aracı olarak görmemeli.
Hakem camiasının Avrupa ile entegre olmuş, futbol ailesi içerisinde başı dik duran, sahada sadece gördüğünü çalan hakem nesli yetiştirmek için çaba sarf etmeli.
Hakem hatalarının  neden ve sonuçları ile meşgul olmalı, bunun için çalışma yürütmeli ve gerektiğinde de bunları en yüksek perdeden dillendirebilmelidirler. Hakemleri bu konuda yalnız bırakmamalıdırlar. Eğer hakemleri yalnız bırakmazlarsa, hakemlerde onları yalnız bırakmaz.
Bu ülkede eğer bir yönetici çıkıp da ben bu hakemin düdüğünü astıracağım deyip de astırabiliyorsa ve bu camia sessiz kalıyorsa ve bu ülkeden Dünya Kupası’nda maç yöneten hakemler çıkıyorsa bu demektir ki; Hakemlerimizi rahat bırakırlarsa Dünyanın en iyi hakemleri Türkiye’den çıkar. Bu böyle biline..
 
Tarama Ekibi Potansiyel MHK’mı?
MHK’nın dışında bir tarama ekibi kuruldu. Buraya 4 tane Türk hakemliğinde bir yere gelmiş ve daha önce çeşitli görevlerde kendilerini kanıtlamış insanlardan bir “ TARAMA” ekibi kuruldu. Bu ekip de Oğuz Sarvan, Metin Tokat, Serdar Çakır ve Murat Ilgaz var.
İddialara göre; MHK başkanı Zekeriya Alp, MHK’da 4 ismi değiştirmek için TFF yönetimine çıkmış. Orada değişiklik isteğini duyan ve hakem camiasından belirli bir yer gelen kişi bu değişikliğe şiddetle karşı çıkmış ve madem kurullarda değişiklik olacak o zaman Tahkim ve Disiplin kurulunda da olsun denince vazgeçilmiş.
Değişiklik olmayınca 4 kişiye güzel bir maaşla tarama görevi verilmiş. Camiada tarama ekibi sanki MHK’nın üstünde ve başkanın altında potansiyel bir ekip gibi görülüyor.
Söylemlere göre; terfilerde bu tarama ekibi etkin bir rol oynayacakmış.
Ey MHK üyeleri aman görevinizi iyi yapın ve işin üstüne biraz daha düşün yoksa pabuç pahalı..

Ulusala Mentör Verilmesin!
Daha öncede yazdım. Mentörlük hakemlerimiz açısından son derece faydalı. Ancak hakem camiasına bir beden büyük geldi.
Özellikle söylüyoruz.. Ulusal hakemlere mentör verilmesin. Hadi canım sende Avrupa’da da böyle.. bunu nereden çıkartıyorsun diyebilirsiniz. Bende soruyorum; Avrupalı bizim gibi duygusal mı? Avrupa’da Ahbap çavuş ilişkisi var mı, Mentörü gözlemciyi etkiliyor mu, gözlemci bu mentörlü MHK bu hakemi tutuyor buna düşük puan vermeyeyim diyor mu?
Ulusal hakemlik vitrine çıkmanın en son durağı. Ulusal hakemlere mentör verildiği gün yukarıya kimlerin çıkacağı belli oluyor neredeyse..!
Mentör alamayan ulusal hakemlerde bir gevşeme baş gösteriyor. Nasıl olsa yukarıya çıkamayacağına göre kafasına göre hakemlik yapıyor. Bu da hakemlerimiz arasında haksız bir rekabet gibi görülüyor.
Mentörlüğün faydalı olduğunu hep savunuyorum. Mentörü daha alt liglere ve Üst klasman hakemlerine versinler.
Başarılı ve huzurlu bir hakem camiası ortamı yaratmanın önkoşulu, görev yaparken alınan kararların  “adaletli” olarak alınmasıdır. Sonuçlar her zaman adil olmasa bile “niyetlerin” ve “ yöntemlerin” adil olması gerekir. 

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ