" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.237.94.109
Online Ziyaretçi: 17
Bugün Toplam: 4602
Dün Toplam: 7947
Genel Toplam: 19136978
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

MHK'NIN İHK'LARA DESTEĞİ OLACAK MI?

Tarih:

05 Ağustos 2020 Çarşamba 21:17

Okunma:

6869

Yorum:

0     Yorum Yaz

MHK'NIN İHK'LARA DESTEĞİ OLACAK MI?

MHK'NIN İHK'LARA DESTEĞİ OLACAK MI?
Defalarca yazdık vede yazmaya devam edeceğiz. İl hakem kurulları MHK’nın illerdeki kale komutanlarıdır. İyi güzelde bu kaleler nasıl korunacak?

Şimdiye kadar MHK, il hakem kurularına hiç maddi anlamda yardımda bulunmadı. Gerçi manevi anlamda da fazla bir katkı sunduğu söylenemez.
Mesela, Üniversite mezunu İHK Başkanı olup klasman gözlemcisi olanlar 3.lige giderken lise mezunu hakemliği silik olanların 2.lige gittikleri aşikar. O kadar çok olumsuz örnekler var ki saymakla bitmez.

Hakemin Sesi olarak MHK Başkanı Zekeriya Alp’e bir “ İHK'LARA DESTEK RAPORU” sunduk. Dikkat edin Zekeriya Başkana sunduk. FİFA hakemi olmuş, MHK başkanlığı yapmış, sözde tecrübesi ülke sınırlarını aşmış(!) Oğuz Sarvan’a değil..!  Neden acaba dersiniz?

Bakın beyler sizleri uyarıyoruz tarihi fırsatı kaçırıyorsunuz. Dikkat edin “Halı Saha Futbol Federasyonu “kuruldu.

Elinizdeki özel maçları da kaybedebilirsiniz.  

Bakın yol yakınken aşağıdaki destek raporunu masaya yatırın .

Peki, bu destek raporu nasıl olacak?
 
Hakemin Sesi'nin önerisi ; İl Hakem Kurulları İHK'LARA DESTEK RAPORU     
      
1-MHK – TFFHGD arasında bir protokol yapmalı.  
       
2-Yapılan protokol gereği özel turnuvalar her ilde bulunan dernek şubesi tarafından organize edilmeli.   
         
3-Adaletli dağıtım ve para akışını takip etmek için 2 il hakem kurulu üyesi ve 2 dernek yönetiminden oluşacak bir komisyon kurulmalı.

4-Her ilin durumuna göre özel turnuvalarda maç ücretleri bu komisyon tarafından belirlenmeli.   

Örneğin bir maç ücreti 100 lira olarak belirlenirse hakeme 80 lira verilecek yüzde 20'si İHK destek ücreti olarak 20 lira kesilmeli.       
Kesilen bu 20 liranın yüzde 20'si 4 lirası derneğin olacak. (emeğe saygı) geriye kalan 16 lira İHK'ların hizmetinde kullanılmalı. İllerin maç trafiği ne göre Telefon ücreti- fatura karşılığı. İHK Üyelerine gelir durumuna göre benzin -mazot –LPG ücreti fatura karşılığı ödenmeli.    
    
5-Dernekler kendilerine ayrılan paydan eğitim materyalleri almalı. Bilgisayar, tepegöz, kamera, fotoğraf Makinesi, gerekirse hakemlerin gelişimine katkı sunacak profesyonel konuşmacıları ücret mukabili getirebilmeli.    
                   
6-Bazı illerde Hakkari-Bingöl-Tunceli-Muş-Bitlis-Ağrı-Ardahan-Kars vs. Özel turnuva yapılmayan İller tespit edilmeli. En fazla özel maç trafiği olan iller ile kardeş il yapılmalı. Bu illerde maç olmadığı için telefona fazla ihtiyaç duyulmayacak. Onların ilçelere gidip gelmelerini sağlayacak yakıt yardımı yapılmalı.  
      
Mesela İstanbul-Bingöl, İzmir - Tunceli, Ankara-Ağrı, Bursa- Muş, Antalya-Ardahan gibi kardeş il yapılarak bunların mağduriyeti giderilmeli. 

Bununla birlikte bu destek programı hayata geçerse MHK korsan hakemliği rafa kaldırma şansını yakalar.

Bu proje hayata geçtiğinde İHK - Dernek arasında sürtüşmelerde azalacak veya ortadan kalkacak.
    
Özel maçları kimse hafife almasın. Büyük paralar var.
 
İHK’daki  görevler ne kadar da fahri olsa insanlar çok zaman ve emek harcıyorlar. Birde ceplerinden verildiği zaman kimse canı gönülden görev yapmıyorlar. Bu yüzden de hakem yetişmiyor.

MHK Bu fırsatı kaçırmamalı. 

Etiketler:

YORUMLAR

İl hakemi
Hakemliğin okulu olmadığı sürece sıkıntılar sürecektir hele bu amca dayı enişte muhabbeti hiç bitmez
27 Ağustos 2020 Perşembe 04:11
İl hakemi
Lütfen il hakem kurullarında iş adamlarını yok diğer meslek gruplarına stk başkanı vs görev almasınlar adam ların hakemliğe verdikleri birşey yok maalesef şirket yönetir gibi kurul yönetiyorlar
27 Ağustos 2020 Perşembe 04:05
ali dadaş
biri şu erzuruma el atsın il hakem kurulundan bıktık.çelikdağ ve ekibine kendinden başka kimse yüz vermiyor.Acemi
11 Ağustos 2020 Salı 13:45
Doğrucu Davut
Güzel şeyler yazıyorsunuz lakin parayı da geçtim hayatında futbol sahasının önünden geçmemiş, hakemlik yapmamış, hakemlik be futbol terimlerini bilmeyenler hem İHK başkanlığı hem de eğitimcilik yapıyor. Bu düzenden nasıl hakem yetişir. Derleme toplama bir düzen. Doğru olanı Dokuz köyden kovuyorlar. Tahsile, emeğe, hakemliğe filan bakan yok. Yakala bir düzen var. Dobra olan aday hakemler bakıyor düzen yok çekip gidiyor. Hakemlik, gözlemcilik kariyeri, İHK başkanlığı be yönetimi tahsil, klasman hakemliği, hakemlik yılı, gözlemcilik yılı gibi ölçütlere göre olmalı. Eğitimci Oğuz Hoca böyle bir düzen kurmalı. Yıllarını bu işe vermiş insanlar mı hakemliği yönetmeli yoksa hayatında hakemlik yapmayan ve tahsil yapmayanlar mı? En büyük zulüm haketmeyene verilen makamdır, der H.Z Ali. Araştırın bulun. Hakemliğin, gözlemciliğin, İHK başkanlığını bir sisteme bağlayın sayın MHK hakemlik yapmayanlar bırakın İHK başkanlığı, eğitimcilik, gözlemcilik de YAPMASIN. İnan’ın hakemliğe zarar veriyor. Tüm emek verenlere saygılar. Selamlar.
05 Ağustos 2020 Çarşamba 22:37

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ