" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 54.211.135.32
Online Ziyaretçi: 7
Bugün Toplam: 9249
Dün Toplam: 7087
Genel Toplam: 16326696
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

ÖMER AKYÜREK BİLGİSAYARI NEDEN VERMİYOR?

Tarih:

02 Haziran 2018 Cumartesi 00:15

Okunma:

1523

Yorum:

0     Yorum Yaz

ÖMER AKYÜREK BİLGİSAYARI NEDEN VERMİYOR?

ÖMER AKYÜREK BİLGİSAYARI NEDEN VERMİYOR?
Daha önceki yıllarda TFFHGD Genel merkez yönetiminde görev yapan eski bazı başkan ve yöneticiler vede çalışanlarla mahkemelik olunmuştu.
Bir defa daha mahkeme yolu göründü..!
Edindiğimiz bilgilere göre; TFFHGD genel merkezi eski yönetici Ömer Akyürek hakkında suç duyurusu yapacağı yönünde..
Neden suç duyurusu yapılacak?
Eski yönetici Ömer Akyürek’in derneğin demirbaşı olduğu iddia edilen bir bilgisayarı görevi bitmesine rağmen teslim etmemesi.
Kenan Yarar, Ömer Akyürek’i arar bilgisayarın derneğin demirbaşı olduğunu ve derhal teslim etmesini, etmemesi halinde konunun mahkemeye taşınacağını söyler.
TFFHGD Genel Sekreteri Kenan Yarar, İzmir şubesinde uzun yıllar çalışmış birisi. Dernekçiliği biliyor. Ömer Akyürek de uzun yıllar dernekçilik yapmış o da biliyor ancak bilinen bir gerçek daha var; İddiaya göre derneğin bilgisayarının Ömer Akyürek’de olması ve görevi bitmesine rağmen teslim etmemesi.
Bakalım önümüzdeki günler ne getirecek?
Genel merkez demirbaşı olduğu için talep ederken, Ömer Akyürek bu bilgisayarı neden vermiyor? İhtiyacı olduğu için vermediğine inanmıyoruz..
Peki, bu bilgisayar neden verilmez?
Verilmez ise ne olur?
Hukukçu değiliz ancak Türk Kızılay’ı Teftiş Kurulunda Müfettişlik yapan halen İlksan’da Mali Gn. Md. Yrd.  Olarak görev alan Mintez Şimşek’in bir makalesinden örnekler aldık.
 
Mülga 2908 sayılı kanunda Kamu Yararına Çalışan Derneklerin(Kızılay ve Türk hava Kurumu hariç) mallarının korunmasına yönelik bir hüküm yok iken, 5253 sayılı Yeni Dernekler Kanununda Kamu yararına çalışan derneklerin mallarına karşı suç işleyenler Devlet malına karşı suç işlemiş gibi cezalandırılır. Hükmü getirilerek, Kamu Yararına Çalışan 430 derneğin malı, diğer 83000 derneğin mallarından ayrı bir statüye kavuşturulmuştur.
Bu durumda, statüsü alelade olan 83000 derneğin mallarına karşı suç işlenmesi halinde, bu derneklerin mallarına karşı suç işleyen fail, TCK’ nın 151. Maddesine(151. – (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.) göre yargılanmakta iken Kamu Yararına Çalışan 430 derneğin mallarına karşı suç işleyen fail ise TCK’ nın 152. Maddesine ( 152. – (1) Mala zarar verme suçunun; a) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında,……………. İşlenmesi hâlinde, fail hakkında bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.) göre yargılanması gerektiği kanaatindeyim.
Diğer taraftan, bu durum yani “Devlet Malına Karşı Suç  İşlemiş Gibi Cezalandırılma”  hükmü ilk defa 5253 sayılı kanunla konulmuş bir hüküm değildir, hüküm evvelce yürürlükte bulunan bazı kanunlarda da yürürlüğe konulmuş ve halende bazı kanunlarla yürürlüktedir.
Önümüzdeki günler neler getirecek hep beraber göreceğiz..
 
    

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ