" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 34.231.109.238
Online Ziyaretçi: 10
Bugün Toplam: 7592
Dün Toplam: 9899
Genel Toplam: 18395678
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

PROFESYONEL HAKEMLİK KALDIRILMALI..!

Tarih:

29 Aralık 2019 Pazar 00:31

Okunma:

2243

Yorum:

0     Yorum Yaz

PROFESYONEL HAKEMLİK KALDIRILMALI..!

PROFESYONEL HAKEMLİK KALDIRILMALI..!
Türkiye Futbol Federasyonu uzun yıllardır gündeme getirilen profesyonel hakemlik konusunda dev bir adım atmış ve profesyonel hakemliğe geçişi sağlamıştı. Profesyonel hakemler bu geçişten sonra hata üstüne hata yapmaya başladılar. Kulüpler isyanlarda TFF acilen profesyonelliğe son vermeli ve uygulamayı rafa kaldırarak büyük paraları alt yapılara harcayarak geleceğe yatırım yapmalı.
Türkiye’de aşağıda rakamlarını vereceğim hakemler profesyonel oldular.
Zekeriya Alp, ilk MHK Başkanı olduğunda hakem ücretlerinde ciddi bir artış oldu.
Kendisi iş adamı. İşçisine ne kadar dolgun ücret ödersem o kadar iyi verim alırım düşüncesinde. Hakemliğe de aynı bakış açısından yanaştı. Beklentilerin tersine hakemlerin performanslarında ciddi düşüşler yaşandı.
Alp, daha sonra profesyonellik için alt yapı oluşturdu. Kuddusi Müftüoğlu MHK’sı cilaladı ve Yusuf Namoğlu MHK’sı da profesyonelliğe ilk adımı attı.
6 hakem ile bu işe girişti. Cüneyt ÇakırHüseyin GöçekBarış ŞimşekMete KalkavanAli Palabıyık ve Fırat Aydınus profesyonel hakemliğe adım atarak, Türkiye'nin ilk sözleşmeli hakemleri oldular.
Burada amaç hakemler daha iyi para kazansın, daha iyi antrenman yapsın ve kafalarında sadece hakemlik olsun istendi. Ne için? Müsabakalarda daha iyi hakemlik yapsınlar, saha da gördüğünü çalsınlar ve hataları en asgariye indirsinler diye profesyonel yapıldılar.
Peki, profesyonel olduktan sonra hakemler çok iyi maç yönettiler mi? Hayır.
Hataları en aza indirdiler mi? Hayır.
MHK zannetti ki hakemler profesyonel olurlarsa yükümüz hafifler. Tam tersi hakemler daha çok hata yapmaya başladılar.
Neden acaba? Pastadan hakemlere ayrılan payın artması ile hakemlerin performansı arasında doğrudan ilişki olduğunun sanılması.
Hakemler hem yüksek maaş almaya başladılar bir de hakemlerin maç başı aldıkları ücret arttıkça, hakemler daha fazla maç almak için çok çaba sarf ettiler.
Bu çabanın ne olduğunu camia çok iyi bilir. Kimi ahbap çavuş ilişkisi ile kimi eyyamcılık kisvesiyle kimi de duygusal çerçevede(!) lobi faaliyetlerine gir-diler!
Hakemler bu çabalar içerisinde boğuşurken kulüplerin feryatları yükseliyordu. “Bu hakemlerle lig bitmez” Hakemlerin hataları sürekli maçın önüne geçiyor ve gazete sayfalarını ve TV programlarında maç yerine hakemler konuşuluyordu.
Profesyonellik bir türlü performans artırımı getirmedi. Hani bir şarkı var ya “parayla saadet olmaz” diye. Para da çare olmadı.
Profesyonellikte pastadaki en büyük payı Cüneyt Çakır alıyor. O elit hakem olduğu için aylık 32 bin liraya imza attı. Ayrıca her yönettiği maç için ayrı maç ücreti alıyor.
Şuanda 3 ayrı maaş kategorisi var. Eğer yanılmıyorsam 22 bin FİFA olanlar. Diğerleri 17 ve 12 bin lira.
20 Süper Lig Hakemi ve 44 yardımcı hakemler profesyonel yapıldı. 10 ay üzerinden.
İnsanın aklına acaip sorular geliyor..
TFF’nin naklen yayın gelirleri yüzde 12’den yüzde 4’e düştü. Çalışanlarının maaşını zamanında bile ödeyemediği söyleniyor. Amatörde çile çeken hakemler dahil hakem ücretlerine 3 senedir zam yapılmıyor.
Profesyonellik neden yapıldı? Hakem hataları aza indirilsin diye. Azalmadığına göre profesyonelliğe devam etmenin ne anlamı var  kaldırın gitsin. O zaman yılda tahmini 6 milyon gibi rakam hakemliğin alt yapısına harcansın. Bak o zaman ne hakemler çıkıyor.
Dikkat edin MHK’lar değişiyor ama hakemler hep aynı.
FİFA hakemlerinde sirkülasyon olmalı. Mete Kalkavan kaç senedir FİFA hakemi. Bana söyler misiniz iyi hakem ise UEFA neden onu sıradan basit maçlara gönderiyor.  Yorgun hakemler mesela Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek artık çekilmeli. Çekilmiyorlarsa da siz artık kenara çekilin biz genç hakemlere fırsat vereceğiz diyerek diskalifiye edin.
Bakın Genç hakemler Arda Kardeşler- Zorbay Küçük- Atilla Karaoğlan şans buldukça nasıl da başarılı oluyorlar.
Dünya çapında ün yapan Cüneyt Çakır neden kendi ülkesinin maçlarında aynı performansı neden gösteremiyor? 0 iki penaltıyı veremiyor ise Türkiye’de psikolojisi bozuk demektir.
MHK ÜYELERİ KONU MANKENİ Mİ?
Türkiye’deki maç atamalarını PMİK veriyor. Zekeriya Alp, Oğuz Sarvan ve Ünsal Çimen atama yapıyorlar.
Allah aşkına PMİK 3. Lig hakemlerini de atarsa diğerleri konu mankeni hüviyetine bürünmez mi? O zaman MHK’yı 3 kişiden oluştursunlar.
İstanbul hakemlerinin maçlarını Oğuz Sarvan, Ünsal Çimen ve Yunus Yıldırım izliyormuş. Soruyorum size Ahmet Şahin ne iş yapacak? Yunus Yıldırım gitsin Kocaeli’de Sakarya’da Bursa’da neler yaşanıyor oraya baksın.
3. lig maçlarını yöneten hakemleri Oğuz Sarvan- Ünsal Çimen nereden tanıyor? Nasıl hakemler olduğunu nerden biliyor da maçlara atıyor? Bölge sorumluları maçları verse daha uygun olmaz mı?
MHK’YA TARİHİ ÇAĞRI!
Bölgesel hakem kurulları MHK’nın bir alt kademesi. İl hakem kurulları ise onları adeta kale komutanları.
İyi de bu arkadaşlar sürekli ceplerinden harcayarak hakemleri takip ediyorlar. Hakem dernekleri kendilerine kapılarını açmazlar ise mecburiyetten ASKF veya il temsilcilerinin kapılarını aşındırıyorlar.
Hani bunlar sizin kale komutanlarınızdı? Sizlere tarihi ve ses getirecek bir çağrıda bulunmak istiyoruz.
Sene başı hakemlerden ve gözlemcilerden vize ücreti alınıyor. Bunun biri TFFHGD diğeri ise TFF alıyor. Gelin TFF’nin almış oluğu vize ücretlerini BHK ve İHK’lara ayırın. Bakın o zaman bu arkadaşlar sizlere ne hizmetler üretecek ve ne hakemler çıkaracak. Para Kontrollerini de BHK üyeleri yapsın. Hem sizin üzerinizden büyük bir yük kalkar hem de hakem camiasında büyük bir sonunu çözmüş olursunuz.
Şimdiye kadar bu sorunu hiçbir MHK çözemedi. Eğer Zekeriya Alp isterse anında yapar. Buna kalben inanıyorum. Tabii bazı yanındakiler rahat bırakırsa …   
Bir de ben profesyonel olmazsam maç yönetmem diyen olursa ya Arabistan’a yada Çin’e gitsin..! orada para bol..
 
    

Etiketler:

YORUMLAR

Muzaffer ÇEÇEN-ANKARA
Editörün tüm görüşlerine katılıyorum.Özellikle Bölgesel hakem kurullarının ve İHK lara bir kaynak aktarılması çok doğru.Ayrıca sayın Selçuk Kaya nın görüşünü de destekliyorum.
08 Ocak 2020 Çarşamba 11:52
Selçuk Kaya
Yönetmeyin kardeşim, para için mi yapıyorsunuz....... MHK de para almasın, gönüllü yapsınlar.Hadi görelim delikanlılari.
04 Ocak 2020 Cumartesi 23:02
eski hakem
Sen amatör müsabaka ücretlerine 2 yıldır zam yapma, millete 50 TL'ye maç yönettir. Orda adamlar aylık 100.000 TL para kazansın. Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar!
30 Aralık 2019 Pazartesi 12:11

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ