" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 34.231.109.238
Online Ziyaretçi: 9
Bugün Toplam: 6203
Dün Toplam: 9899
Genel Toplam: 18394290
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

SERKAN AKAL'A BÜYÜK PİYANGO VURDU!

Tarih:

25 Haziran 2020 Perşembe 11:52

Okunma:

4711

Yorum:

0     Yorum Yaz

SERKAN AKAL'A BÜYÜK PİYANGO VURDU!

SERKAN AKAL'A BÜYÜK PİYANGO VURDU!
Klasman düşürülen Eski ÜKYH Serkan Akal, TFF’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapmıştı. AİHM Serkan Akal’ı haklı buldu ve 12.500 EURO manevi Tazminat ödemeye hükmetti.

AİHM: TFF Tahkim Kurulu Tarafsız ve Bağımsız değil.

Karar: Kesin Hüküm ve Pilot(Emsal) Karar.
Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) kurullarının tarafsız olmadığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından bir kez daha tescillendi.
Eski Trabzonsporlu futbolcu Ömer Kerim Ali Rıza ve Süper Lig Eski Yardımcı Hakemi Serkan Akal'ın açtığı davada AİHM, 28 Ocak 2020'de TFF kurullarının bağımsız olmadığına hükmetmişti. Bu karar üzerine TFF de AİHM'e itirazda bulunmuştu. İşte AİHM, TFF'nin itirazını da görüştü ve kararını verdi. Uluslararası mahkeme, TFF'nin başvurusunu değerlendirmeye almayarak reddetti.
Böylece Futbolcu Ömer Kerim Ali Rıza ve Süper Lig Eski Yardımcı Hakemi Serkan Akal, TFF'ye karşı hukuk zaferi kazandı.
Bu kararla birlikte Tahkim Kurulu, Merkez Hakem Kurulu,  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Uyuşmazlık Çözüm Kurulu ve Hukuk Kurulu gibi TFF kurullarının bağımsız olmadığı da hukuken nihai olarak karar altına alındı. Söz konusu karar TFF'ye karşı AİHM'e başvuran diğer kişi ve kurumlar için de bir EMSAL olacak.
Serkan Akal'a 12 bin 500 Euro
Klasman düşürüldüğü için hakkını AİHM'in yolunu tutan yardımcı hakem Serkan Akal da TFF'ye karşı kazanan bir diğer isim oldu. 
1998'de yardımcı hakem olan Serkan Akal, 2015-16 sezonunda üst klasmandan düşürüldü. TFF Merkez Hakem Kurulu'na itiraz eden Akal'ın Tahkim Kurulu'ndan yaptığı duruşmalı yargılama talebi de reddedilmişti. Akal, kendisi hakkındaki dosyaya da ulaşamamıştı.
İç spor hukuku kanallarından sonuç alamayan Akal da konuya AİHM'e kadar taşımıştı. AİHM verdiği kararla TFF kurullarının görev sürelerinin ve görevden alınma kriterlerinin belli olmadığını bir kez daha vurgulamış oldu.
Her ne kadar TFF, AİHM'in verdiği karara itiraz etmiş olsa da daha önce yaptığı açıklamada, gerekli düzenlemeleri yapmak üzere çalışmalara başlanacağını açıklamıştı.

Neden düşürdüler?
 
2014-2015 Sezon sonu Yusuf Namoğlu başkanlığındaki MHK görevi bırakıp yerine Kuddusi Müftüoğlu MHK’ sı gelince (14.07.2015) ÜKYH Kadrosu hariç tüm kadrolara terfi kursu düzenlemişlerdi. Dolayısıyla kursu yapılmayan kadro için tenzilde düşünülemezdi. Çünkü talimatlara aykırıydı. Ancak MHK son anda aldığı bir kararla ÜKYH kadrosundan 8 yardımcı hakem tenzili yaptı. Bunların 7 sini Ulusal Yardımcı kadrosuna, Serkan AKAL’ ı ise İl Hakemliği Kadrosuna düşürdü. Halbuki MHK nin elinde ‘’MHK, herhangi bir hakemi herhangi bir alt kadroya tenziline veya herhangi bir üst kadroya terfisine yetkilidir’’ maddesi vardı. MHK burada Serkan AKAL için bu maddeyi görmezden gelip, İl Hakemliğine düşürmüştü.
MHK, yaptığı bu hatayı anlamış olacak ki, 2015-2016 kadrolarını açıkladığı 23.07.2015 gününden sadece 5 gün sonra talimatlarda büyük değişikliklere gitti ve ÜKYH Kadrosundaki hatalı talimatları değiştirdi. MHK, 01.01.2016 da yani 4 ay sonra ÜKYH kadrosundan çıkardığı 8 yardımcı hakemden 5 ini ÜKYH kadrosuna geri aldı!!!
Yani Kuddusi Müftüoğlu MHK’ sı yaptığı hatayı Talimatları değiştirerek ve 5 yardımcıyı geri alarak düzeltmeye çalıştı!
Serkan AKAL’ da bunun üzerine 13 Ocak 2016 da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu ve Türk Futbol Tarihine geçecek Emsal bir karara imza attı
 
TFF mevzuatı değişmeli!
Serkan Akal'ın Avukatı Zeki Edebali, "AİHM verdiği bu kararla TFF kurullarının adil yargılıma yapmadığını nihai olarak kararlaştırmış oldu.
TFF mevzuatında değişikliğe gidilmesi gerekecek. Kurulların üyesi yapısından görev süreleri ve görevden alınma kriterlerinin bağımsız bir yapıya bürünmesi lazım. AİHM, mevcut yapıya göre kurulların TFF yönetiminden bağımsız hareket edemeyeceğine hükmetti.
Benim müvekkilim Serkan Akal için 12 bin 500 Euro manevi tazminata da hükmetti. Maddi kayıplarımız içinse TFF Tahkim Kurulu'na başvuracağız. Öncelikle karşılıklı anlaşama zemini arayacağız elbette" dedi.
2015’ te kadrodan çıkartılmasaydı 9 sezon daha kriterleri yerine getirdiği takdirde Süper Lig Yardımcı Hakemliği yapabilecekti.
Hukuk herkes için var. Yapılan yanlıştan dönüldü. TFF, Serkan Akal’a belirtilen 12.500 EURO’yu verecek. Belki de 5 yıl daha ortalama alınarak belirli bir ücret daha ödeyecek(!)
Peki, hatayı yapan kimler: Zamanın MHK’sı
Cezayı ödeyecek kim: TFF
Şimdi TFF Hukuk Kurulu şöyle bir karar alsa; Hatayı MHK yaptı. Cezayı da onlar ödesin derler ise ne olur? Acaba, TFF'nin yarı kamu kuruluşu olduğunu düşünülürse çalışanlarının yapmış olduğu hatanın bedeli Rücu edebilir mi?
 
    

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ