" alt="" />
" alt="" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 34.207.152.62
Online Ziyaretçi: 13
Bugün Toplam: 969
Dün Toplam: 5054
Genel Toplam: 15610948
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

SÜLEYMAN KARACAN NE İSTİYOR?

Tarih:

25 Mayıs 2018 Cuma 23:43

Okunma:

2732

Yorum:

0     Yorum Yaz

SÜLEYMAN KARACAN NE İSTİYOR?

SÜLEYMAN KARACAN NE İSTİYOR?
Ercan hocam iyi çalışmalar. Mersinde ikamet eden bir il hakemiyim. İlgili birimlere geç de olsa aktardığım başımdan geçen bir olayı sizinle de paylaşmak istedim. Zaten bu olay ilk gerçekleştiğinde sizi aramıştım. Belki hatırlayabilirsiniz. Sizden değerli vaktinizi ayırmanızı rica ediyorum Teşekkürler. ( yazı ayrıca ektedir)
 
Yıl 2010 amatör futbolculuğa nokta koyup hakemliğe başladım. Çok emek verdim. Arkadaşlarımla beraber bizlere 45 km uzak merkeze otostopla gittik. Amaç toplantıları, maç kritiklerini ve antrenmanları kaçırmamak. Haftanın 5 günü sıcak-soğuk demeden gittik geldik. Yıl 2011 oldu. İl Hakemi olup lisans numaramı aldım.

2 yıl geçti Bölgesel Hakem Adayı olarak mülakatlara,koşulara,sınavlara katıldım.Sonunda Bölgesel Hakem olarak klasmana terfi edildim. Yaş 21-22. Ertesi sene maçlara gitmeye başladım il dışına. Hayallerimin ilk adımıydı.Şükür hiçbir maçta düşük not ve ceza almadım.Ama yetmezdi.Hedef en yukarısıydı.Ama bunun için kabul gören bir mesleğim olmalıydı. Stajım vardı. Uluslararası ticaret okuyorum.Benim için büyük avantaj olan ve başvurumun kabul edildiği TRABZON'a gittim gümrüğe. Ayaklarım kırılsaydı da gitmeseydim.

Haftalarca maç alamadım ve problem olmadığı söylendi.Ancak hakem arkadaşlar sağ olsun uyardı ve Bölgesel Hakem Atama sorumlusunu aradım. Geldiğimden haberi bile yoktu. Hemen önceki maçlardaki notlarımı istedi ve görev vermeye başladı. Yine herhangi bir ceza ya da düşük not almadım. Sezon sonu geldi. Gelecek yılın klasman listesi açıklandı. Adımı göremedim. Günler,aylar derken yıllarca yaşıma aldırmadan ufak bir çocuk gibi ağladım. Hazmedemedim. Çünkü sebep yoktu. Hak etmemiştim. Sordum soruşturdum aradım.

Tek kelime söylediler 'şanssızlık' olmuş. Hakemliği bir yere koyuyorum belki de böyle kaybediyoruz çoğu insanı. Neyse... Daha gençsin dediler ama hep düşen hakem gözüyle baktılar. Sanki suçlusu benmişim gibi. Yaş 25-26 olunca da yaşlı hakem statüsüne girmeye başladım.

Kısacası hayaller noktalandı. Ben tabi yine elimden geldiğince zorlamaya devam edeceğim. Gidebildiğim yere kadar. Çıkmadan candan ümit kesilmez misali. Hayallerime yelken açtığım güzel günleri görmeme vesile olan ve asla kimseyi ayırmadan hak edene hakkını veren Burdur iline ve o zamanki İl Hakem Kurulu Başkanı Ergün Kıvanç'a en içten şekilde sonsuz teşekkür ederim.

Ve tabi ki bu hayalleri kısa sürede söndüren, 3-4 yıllık emeği 3-4 ayda çöpe atan Trabzon ilindeki ilgili kişilere de bir insanın gençliğinde yaşattığı bu vicdana sığmayan olay için de TEŞEKKÜR EDERİM! Trabzon'u, insanlarını, oradaki arkadaşlarımı, büyüklerimi çok seviyorum.26 yıllık hayatımda hakkımı helal etmediğim kimse yoktur. Ama Trabzon'a yakışmayan bu olayı bana maalesef yaşatanlara hakkımı helal etmiyorum.
 
   MERKEZ HAKEM KURULU’NA
Amatör futbolculuk kariyerimin ardından 19 yaşında başvuruda bulunarak ilk adımı attığım ve aynı zamanda hayalini kurduğum hakemlik mesleğini eğitim sebebiyle Burdur ilinde sürdürdüm. Eğitim yerimiz merkeze 45 km uzakta olmasından dolayı aylık eğitimlerin yanı sıra haftada 2(iki) gün antrenman, 1(bir) gün maç kritiği ve en az 1(bir) gün maç görevi olmak üzere sürekli Burdur merkezine gitmek zorundaydık. Hedeflerime ulaşabilmek için gece-gündüz çalıştım.

Bunun yanı sıra öğrenci olmam dolaysıyla ekonomik anlamda yol masraflarını karşılayamayacağım için anayollarda otostop çekerek gidip geldim. Ancak hiç şikayet etmedim ve bunları severek yaptım.
Yaklaşık 3 yıllık emeğimin ardından başarılı görülerek 4(dört) yıllık eğitimimin son yılına girerken Bölgesel Hakem adayı olarak gösterildim.

Yapılan mülakat ve sınavların ardından Bölgesel Hakem olarak klasmana yükseldim. Bağlı bulunduğumuz Antalya Bölgesi(5.Bölge) tarafından düzenli maçlar aldım ve tümünde başarılı notlar elde ettim. Hatta gözlemci hocalarımca yaşım itibariyle gelecek vadettiğim söylendi. Ayrıca atletik testlerde başarılı oldum.

Hakemlik kariyerimde en üstleri hedefleyen birisi olarak sosyal yaşamda da kabul gören bir iş sahibi olmak istiyordum. Bunun için lisans eğitimimin son yılının ikinci döneminde yapmam gereken stajı, benim için büyük avantajı olan ve başvurumun kabul edildiği Trabzon gümrüğünde yaptım. Bu süre zarfında hakemliğimi Trabzon iline nakil ettirdim.

Trabzon ilinde haftalarca dışarıda görev alamayınca il hakem kurulu başkanımız Sefer Altuntaş ve gözlemci hocalarımızdan bilgiler aldım. Ancak herhangi bir problem olmadığını söylediler. Fakat 1(bir) ay boyunca görev alamayınca bölgesel hakem atama sorumlusu Mehmet Altuntaş’ı aradım. Ancak kendisinin henüz geldiğimden haberi yoktu ve benden derhal gözlemci maç notlarımı istedi. Ardından görev vermeye başlandı.

Trabzon bölgesi hakemi olarak görev aldığım müsabakalarda başarılı notlar elde ettim. Herhangi bir ceza ile karşılaşmadım. Bölgesel hakem olarak sezon boyunca yapılan 4(dört) atletik testin 3(üç) tanesinde başarılı olmam gerekiyordu. İlk 3(üç) koşuda başarılı oldum. Yapılan son koşuda sakatlığımdan dolayı yarıda bıraktım.

Gelecek sezonunun klasman listesi açıklandığında ismimi göremedim. Öncelikle son koşuyu koşamadığım için sandım ancak bu mümkün değildi. Çünkü yönetmelik gereği 3(üç) koşuda başarılı olmak yetiyordu ve benim gibi 3(üç) koşuda başarılı olan hakemler bir üst klasmana teklif de edilmişti. Klasmanda bölgesel hakem olarak ilk yılımda bana verilen tüm maçlarda başarılı puanlar elde etmeme rağmen maç sayısı öne sürülerek henüz ilk yılımda klasmandan hak etmediğim şekilde düşürüldüm. MHK Bölge Sorumlusu Turgay Güdü ile konuştuğumda ‘şanssızlık’ olduğunu ve daha genç olduğum için tekrar klasmana çıkabileceğim söylendi. Resmen 3-4 yıl zorlu şartlarda emek vererek kendimce hak ettiklerim, 3-4 ayda elimden alınmıştı.

Bu durumu asla hazmedemedim. Çünkü hak etmediğim bir durumdu. O dönemki MHK Başkanı Sayın Zekeriya Alp’ e e-posta göndererek durumu arz ettim ve kendisi hemen beni aradı. Benim adıma üzüldüğünü, şanssızlık olduğunu ve bu durumu gelecek yıl bölge sorumlusuyla konuşarak düzeltebileceğini iletti. Ancak kısa bir süre sonra kendisi istifa etti.

Günlerce, aylarca ve yıllarca durumun üzüntüsünden kendime gelemedim ve yaşıma bakmaksızın bu durum aklıma geldikçe ağladım. Bir süre sonra KPSS sınavına girerek 2015 yılında İstanbul iline devlet memuru olarak atandım. Tüm çabalarıma rağmen klasmandan düşen bir hakem gözüyle bakıldığından bir sonuç alamadım. 

Şu anda eş durumu tayiniyle yaklaşık 6 aydır Mersin ilinde ikamet etmekteyim. 28343 lisans numarasıyla il hakemi olarak faal görev yapmaktayım. 26 yaşındayım. İngilizce bilmekteyim ve askerlik görevimi yaptım. Ancak yaşım itibariyle yaşlı statüsünde yer aldığım için hala peşinde olduğum hayallerim maalesef suya düşmüş durumda. Klasmandan yaş nedeniyle veya başarısız olduğu için düşürülen hakemlerle aynı durumda değerlendiriliyorum ve tüm bu anlattıklarımın üzüntüsünü derin şekilde yaşıyorum.

Yukarıda anlattıklarım, incelenmesi durumunda aldığım maç görevleri ve gözlemci maç notlarımla birlikte tasdiklenecektir. Ben bir Türk vatandaşı olarak ve hakemliğe gönül veren birisi olarak genç yaşta yaşadığım bu üzüntü verici olayın geç de olsa düzeltilmesini istiyorum. TFF ve MHK gibi adaleti temsil eden kurumların, sesimi duyarak benim için de adaletin yerine gelmesini sağlamasını istiyorum.

Bu hayalin, bu hedefin, bu şekilde bitmesini istemiyorum. O günden bugüne hala yılmadan, küsmeden, ısrarla sürdürdüğüm bu azmime karşılık olarak vicdanlara sığmayan bu durumun görmezden gelinmesini istemiyorum ve sizlerden iade-i itibar talep ediyorum.

Süleyman Karacan (İl Hakemi)

TELEFON: 05075168909

 
  

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR Memoil
REKLAMLAR " alt="" />
" alt="" />
FACEBOOK SAYFAMIZ