" alt="google" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.215.79.116
Online Ziyaretçi: 22
Bugün Toplam: 4068
Dün Toplam: 5426
Genel Toplam: 22129626
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

ÇULÇU KİMLERİ KASDEDİYOR?

Tarih:

25 Eylül 2015 Cuma 18:52

Okunma:

3436

Yorum:

0     Yorum Yaz

ÇULÇU KİMLERİ KASDEDİYOR?

ÇULÇU KİMLERİ KASDEDİYOR?
Mustafa Çulçu Hürriyet Gazetesi’nde bir yazı yazdı ve hakemler üzerinde bazı güçlerin olduğunu ve camiayı birilerinin yönlendirmeye çalıştığını ima ediyor. İşte o yazı..
Merkez Hakem Kurulu eski başkanı Hürriyet yazarı Mustafa Çulcu, Trabzonspor-Galatasaray maçının hakemi Cüneyt Çakır'ın Denayer'in eline çarpan topa penaltı vermemesinin ardından başlayan tartışmalarla ilgili çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Çulcu, bazı çevrelerin sırf Cüneyt Çakır'ı koruma adına kamuoyuna 'doğru olmayan, yanıltıcı' bilgiler verdiğini ifade etti. Mustafa Çulcu'nun yazısı şöyle:
Ülke hakemliğimizin resmi yönetimini bilemem ama paralel yönetiminde tuhaf ve enteresan işler oluyor. Geçtiğimiz hafta sonu oynanan Trabzonspor-Galatasaray maçının en kritik anı olan 60. dakikada yaşanan Erkan Zengin-Denayer pozisyonunda Denayer'in elle oynaması buz gibi penaltıydı ama Dünya hakemimiz Cüneyt Çakır 'devam' dedi ve penaltıyı vermedi. İşin ilginç ve tehlikeli boyutu ise ertesi gün yaşandı...
Birileri piyasaya 27 Kasım 2013'te oynanan CSKA Moskova-Bayern Münih şampiyonlar ligi maçında Dante'nin eline gelen topta (üstte) Fransa'nın orta sıra ve UEFA'nın da 2.kategori hakemi Antony Gauter'in verdiği penaltı pozisyonunun fotoğrafını ve bu kararın hatalı olduğunu anlatan UEFA'nın ders slaytını servis etti... Hakem Gauter'e bu kararından sonra UEFA tarafından maç verilmemiş ve hakemliği perişan olmuş haberleri yayıldı.
Halbuki işin doğrusu şöyle:
1-) O HAKEM HALA MAÇ ALMAYA DEVAM EDİYOR
Hakem Gauter bu maçı kasım ayında yönetti, 2014 yılında UEFA'da 4 tane daha maça gitti. Hala da maç almaya devam ediyor.
2-) DANTE'NİN PENALTISI BİZE GÖRE DE YANLIŞ
Evet, Dante'nin eline gelen topa verilen penaltı bize göre de yanlış yorum.

3-) DENAYER İLE DANTE'NİN POZİSYONLARI AYNI DEĞİL
Denayer'in pozisyonu ile Dante'nin pozisyonu kel alaka, uzak ara farklı iki pozisyon.

4-) DANTE'NİN PENALTISI 2014'TE HAKEMLERİMİZE ANLATILDI
Hakemlerimize eğitim veren UEFA eğitmeni, Dante'nin penaltı görüntüsünü ve UEFA'nın karar slaytını 2014 yılında verilen seminerde hakemlere anlattı.

5-) 'ELLER KOLLAR' DOĞAL KONUMDA DİYE BİR KRİTER ARTIK YOK
Aynı eğitmen bir sezon sonra bu kez 2015 yaz seminerinde hakemlere UEFA'nın değişen elle oynama kriterlerini anlattı ve, "Oyuncu topu görsün veya görmesin ikinci bir kriter aramaksızın, eğer eller kollar vücuttan açıksa penaltıyı vereceksiniz. El-kol vücuda yapışık kapalı olacak. 'Eller kollar doğal konumda' diye bir kriter kalktı, yok artık" dedi. Yani bir sezon sonra yorumlar farklı boyuta geldi.
ALLAH AŞKINA SİZ KİMSİNİZ?
Ama ne hikmetse cumartesi gecesi oynanan maçtan 12 saat sonra bir üst akıl çıktı; UEFA'nın 2015 güncel yorumlarını yok sayıp Dante'nin penaltı görüntüsü ile UEFA'nın 2014 yılına ait slaytını basına servis ederek Cüneyt Çakır'ın devam kararının doğru olduğu algısını yaratmaya ve Cüneyt Çakır'ı korumaya çalıştı!
Allah aşkına siz kimsiniz?
Cüneyt Çakır'ın her çaldığı düdük, verdiği her karar doğru olacak ve diğer hakemler onun kararları paralelinde maç yönetecekler diye bir zorunluluk mu var?
Siz, benzer pozisyonlarda bundan sonra verilecek hakem kararlarını nasıl ipotek altına alır, ülke hakemliğini zan altında bırakır, futbola yanlış yön verirsiniz?
Bu derece sığ düşünerek Trabzonspor, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve ligin diğer takımlarının haklarını, futbolumuzun marka değerini, paydaşların haklarını ve futbol ekonomisini nasıl heba etmeye çalışırsınız?

CÜNEYT ÇAKIR'I KORUYALIM DERKEN...
Ülke futboluna, hakemliğine ve 40 yıl sonra başardığımız dünya markası Cüneyt Çakır gerçeğini korumaya çalışırken ne derece zarar verdiğinizin farkında mısınız?
Bu kafalarla mı ülke hakemliğinde hüküm sürmeye çalışıyorsunuz?
Daha bir hafta önce Kayserispor-Trabzonspor maçında taç atışından gelen topta Kayserisporlu Smiç'in önce dizi ile kaldırıp sonra kafayla kalecisine verdiği pası FIFA hakemi Hüseyin Göçek son derece hatalı yorum ve karar ile 'kuralı delmeye yönelik davranış' olarak kabul edip Smiç'e sarı kart ve Trabzonspor lehine endirekt vuruş verdi.
SİVASSPORLU BOYCE'UN GOLÜNÜN SLAYTLARI NEREDE?
Sivasspor-Osmanlıspor maçının uzatma dakikalarında Sivasspor'un John Boyce ile bulduğu beraberlik golüne pek çok yorumcu 'ofsayt dedi. Oysa UEFA'nın değişen ofsayt yorum kriterlerine göre gol son derece nizamiydi ve haklı olarak hakemler geçerli saydı, ama tartışma hala bitmedi.
Şimdi o Şark kurnazlarına soruyorum; bu pozisyonlarla ilgili UEFA'nın görüntü ve slaytlarını neden basına servis etmediniz?
Futbolumuzu yarınlarda çatışmaya, kaosa sürükleyecek böylesine tehlikeli oyunlara ucuz hesaplara, menfaate dayalı, hatalı algı operasyonlarını yaratan üst akıla, paralel hakem yöneticilerine dur diyecek TFF'de bir makam veya yetkili yok mu?
Kaynak: Hürriyet
 
    

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR www.tokataktuel.com
REKLAMLAR FACEBOOK SAYFAMIZ