ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.236.214.19
Online Ziyaretçi: 15
Bugün Toplam: 3031
Dün Toplam: 6760
Genel Toplam: 21862999
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

KULÜPLER BİRLİĞİ HAKEM ÇALIŞTAYI MI HAZIRLIYOR?

Tarih:

18 Nisan 2021 Pazar 18:45

Okunma:

1265

Yorum:

0     Yorum Yaz

KULÜPLER BİRLİĞİ HAKEM ÇALIŞTAYI MI HAZIRLIYOR?

KULÜPLER BİRLİĞİ HAKEM ÇALIŞTAYI MI HAZIRLIYOR?
Değerli hakem camiası.. Kulüpler Birliği’nin bir hakem çalıştayı yapma içerisinde olduğunu dün akşam Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun maçtan sonraki açıklamalarından öğrendik.
Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, 1-1 biten Hatayspor maçının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Başkan Ağaoğlu, "Bugün kötü maç yöneten bir hakeme ertesi hafta maç verdiğiniz zaman, hiçbir hakemden iyi yönetim beklemeyin. Maçı iyi yöneten, ortaya yönetmeye çalışan, cezalandırıldığı, ödüllendirilmediği ortamda, kötü yöneteni ödüllendirirseniz iyi yönetim beklemeyin" ifadelerini kullandı.
'Sistem bozuk'
"Bir pozisyona bugün böyle karar veriliyor, ertesi gün farklı karar veriliyor. UEFA'nın 15 günde bir kararı değiştirdiğini söylüyorlar. Bu sistem bozuk. Anlattıklarında beyniniz öyle bir karışıyor ki... Son pozisyonla alakalı size kurallar silsilesi anlatırlar, işin içinden çıkamazsınız"
"Kulüpler Birliği'nin bir MHK çalıştayı var. 4 eski MHK başkanıyla görüştük, kendilerinden bazı raporlar aldık. Bunun ışığında, çok enteresan sonuçlar çıkacak. Çıkacak olan en önemli sonuç, hakem müessesenin yapısının sağlıklı olmadığı."
 
İşte son söylemleri biranda hakem camiasının gündemine oturdu. MHK Çalıştayı var dedi. Ve 4 eski MHK Başkanı ile görüştüklerini söyledi..
 
KULÜPLER BİRLİĞİ’NİN AMACI NEDİR?
 
Bizde Kulüpler Birliği adına görüşme yapan kişinin Süleyman Hurma olduğunu öğrendik ve kendisini aradık.
Dedik ki; MHK çalıştayını neden yaptınız?
Kimlerle görüştünüz?
Görüşmenizin amacı neydi?
Süleyman Hurma ise, maçlarda artık hakem konuşulmasın. Bir düzen kuralım ortak anlayış getirelim dedi.

Edindiğimiz bilgilere göre Hurma, Yusuf Namoğlu, Zekeriya Alp, Kuddusi Müftüoğlu ile görüşmüş. Sabri Çelik ve Mustafa Çulcu ile de görüşmüş onlar ise kendilerinin faal gözlemci olduğu için TFF ve MHK onayı olmadan görüş belirtmelerinin mümkün olamayacağını belirtmişler.

Geriye 4. İsim ise kim olabilir diye fikir jimnastiği yaptık. Bu isimleri şöyle gözden geçirdik. Ertuğrul Dilek-Ahmet Güvener-Ufuk Özerten ve Oğuz Sarvan .
Oğuz Sarvan’da şuanda mentörlüğü dondurdu. Kadroda gözüküyor. Konuşması yasak. Ertuğrul Dilek aranmamış. Ahmet Güvener’i aradık ve kendisi Amerika’da Telefon ile görüştük. Kendisinden yardım talebi olursa uçak bileti ve masrafları karşılanmak üzere gelebileceğini söyledi. Diğer görüşülen MHK Başkanı ise Ufuk Özerten.
 
Ahmet Ağaoğlu diyor ki sistem bozuk. Günaydın Ahmet bey..  Hakemin Sesi sistemin bozuk olduğunu yıllardan beri yazıyor. Sizler ise şimdilerde kulüpler birazcık canları  yandı diye feryadı figan etmeye başladılar..!
 
Eski MHK Başkanlarını niye arıyorsunuz?

O insanlar madem başarılıydı niye gönderdiniz? Diye sorarlar adama.. 

Süleyman Hurma’nın bu kişileri aradığında ne anlatacaklarını duyar gibiyiz.

Ne anlatacaklar? Herkes kendi dönemlerindeki yaptıkları uygulamayı anlatacak. Başka şey anlatmaları mümkün değil. Sistemin yanlışlığını anlatsalar o zaman neden düzeltmediniz derler..!
 
Hiçbiri aşağıda yazacağımız söylemleri diline bile almayacakları kesin.

Ey Kulüpler birliği  “terazi tartıyla, her şey vaktiyle” ölçülür. Bunu asla unutmayın. Nisan’ın ortalarına gelmişiz liglerin bitmesine 3-5 hafta kalmış sistem değişikliğinden bahsediyorsunuz.
Şunu iyi anladık, Kulüpler patron, TFF Genel müdür, MHK ustabaşı hakemler ise çalışan işçi.
Kulüpler aslında bazı kulüpler demek lazım TFF yönetimine, Disiplin Kuruluna ve Tahkim Kuruluna kendi adamlarını seçtirebiliyorlar.  Ama MHK’ya adamlarını sokamıyorlar.
İşte, Sıkıntı burada yatıyor.
Kulüpler birliği Hakemlerle uğraşacaklarına hakemlerin ana sorunlarının temeline inseler ve bu sorunun ortadan kalkması için çaba sarf etseler günü değil inanın Türk Hakemliğini ve Türk futbolunu kurtarırlar.
Bu sistem öyle Çalıştayla olacak iş değil. Bir komisyon kurarsınız sorunlar masaya yatırılır ve bir proje hazırlanır ve sunulur kabul görürse de hayata geçirilir.
Kulüpler Birliği kendilerini güçlü görmek istiyorlar. Dünyada bunun en iyi örneği ise İngiltere..
Türkiye asla İngiltere gibi olamaz. İngiltere gibi olmak için öncelikle onların spor kültürüne ulaşmamız lazım.
Bakın dünyanın en iyi teknik adamları orada hiç kimse hakem hakkında konuşabiliyor mu? Konuşsun en ağır cezayı basıyorlar.
Kulüpler Birliği ve kulüp yöneticileri öncelikleri asli görevleri olan işlere yoğunlaşmalılar.
Çok saha tarla gibi, en ufak başarısızlıkta hocalarına yol veriyorlar. Oyuncularını en basit nedenlerle kadro dışı bırakıyorlar. Borç desen haddinden fazla. Alt yapı sorunları çözülmemiş v.s
Kulüplerin en büyük arzusu maçlarını yöneten hakemler de iyi olmalı..
Kulüpler Birliği eğer kendilerini ve Türk hakemliğini düşünmek istiyorsa Hakemliğin “ANAYASASI” niteliğinde bir talimat yapılması sağlanmalı. Öyle bir Anayasa olmalı ki yap-boz tahtası haline gelmemeli. Hakemliğin en büyük sorunlarından biri talimatlar.

Terfilerde adalet sağlanmalı. Ahbap-çavuş ilişkileri ve torpil ön plana çıkmamalı.  

Hayal etmek ile hayallerin gerçeğe dönüştürülmesi arasında çok ince bir sınır vardır. İşte, bu sınırı iyi çizmek gerekir.

Kulüpler adalet istiyor iyi de hakemlerde adalet istiyor. Adalet herkese lazım.

Hakemler haykırıyorlar; Ey yöneticiler, Adaleti tesis etmekle mükellef bir camianın mensuplarının adaletsizliğe bu kadar mahkum olmaları için çok çaba sarf etmeyin.  

Kulüpler birliği arayış içerisinde.. İngiltere modeli mi olsun, Hollanda modeli mi yoksa İtalya modeli mi?
MHK’yı TFF mi seçsin yoksa genel kurulda mı seçilsin?
Şöyle bir geçmişi hatırlayalım.. 2004-2005 futbol sezonunda MHK, genel kurulda seçildi. Sabri Çelik- Oğuz Sarvan ve Kemal Ulusu, MHK listesi hazırladı. Oğuz Sarvan ve Kemal Ulusu ekipleri tarafından kapı kapı kulüplerden oy istendi..
Peki, sen kulüplerden oy istersen onlarda daha sonra maçlarda senden ne isterler?
Seçimden bir gün önce Sabri Çelik bir liste oluşturdu ve ertesi günü seçimi kazandı.
Çelik, 9 kişinin de hakem olmasını istedi ve öyle oldu. Daha sonra Kemal Ulusu mahkemeye başvurdu ve 7 hakemden 2 spor adamından olması gerektiğini beyan ederek MHK’nın düşmesini sağladı.
Şunu demeye çalışıyoruz. MHK, TFF yönetimi tarafından atanmalı ve süreleri yönetim ile aynı olmalı
Kulüpler Birliği’nin bu çalışması bizce havanda su dövmekten başka bir şey değildir.
Türkiye UEFA hakem konvansiyonuna girmiş ve her sene 200 bin EURO para alıyor.

UEFA’daki bütün ülkeler ve UEFA kendisi dahil hakem komiteleri hakemlerden oluşuyor.
Türkiye Konvansiyon ne derse onu yapıyor.
MHK’da kim olmalı?
MHK’da mutlak hakemlik yapan kişiler olmalı.
MHK, TFF yönetimi ile gelmeli ve aynı sürelerde gitmeli. Ayrılmalar sadece kişinin istifa yolu ile olmalı.
Kulüp Başkanları ben şu hakemi maçımıza istemiyoruz yada düdüğünü asmalı gibi ağır söylemlerde bulunursa hakemleri eyyamcı konumuna sokarlar. Onlarda etten kemikten yapılmış ve etkilenmelerde bulunmaktadırlar.
Eğer Kulüpler birliği bu konuda çok samimi ise müsabakalardan sonra kulüp yöneticileri, teknik adamlar ve futbolcuların konuşmasını yasaklasınlar.
Son sözümüz şu:  hakemliğin sorunlarını sadece MHK Başkanları bilmiyor. Bizlerde yıllardan beri bu camianın haberlerini, sıkıntılarının ne olduğunu en iyi bilenlerden biriyiz. Ve diyoruz ki: Hakemliğin “ANAYASASI” niteliğinde bir talimat yapılsın. Ahbap çavuş ilişkileri son bulsun. Hak eden hak ettiği yere gelsin.
Bu dediğimiz yapılmazsa daha çok kulüp hakemlerden dert yanar ve hakemler konuşulmaya hep devam eder.

Bu böyle biline..
 

Etiketler:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR REKLAMLAR FACEBOOK SAYFAMIZ