" alt="google" />
ZİYARETÇİ SAYISI
IP Adresiniz: 3.215.79.116
Online Ziyaretçi: 22
Bugün Toplam: 4062
Dün Toplam: 5426
Genel Toplam: 22129620
HABER ARAMA
 
 
ÖNEMLİ LİNKLER
HAVA TAHMİNİ

Şehir Seçiniz

TOKAT'TAN DUAYENLER GEÇTİ

Tarih:

19 Ekim 2012 Cuma 00:58

Okunma:

5270

Yorum:

0     Yorum Yaz

TOKAT'TAN DUAYENLER GEÇTİ

TOKAT'TAN DUAYENLER GEÇTİ
 Türk Hakemliğinin Tarihsel Gelişimi Tokat’ta anlatıldı
 
 
Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Tokat Şubesi ve İl Hakem Kurulu Tokat’ta bir panel düzenledi. Katılımcılar 18 Ekim Perşembe günü Tokat'a geldiler. Şehrin tarihi ve turistik yerleri gezildilirken dünyaca ünlü Ballıca Mağarası ise çok beğenildi.
Panelde Türk Hakemliğinin Tarihsel Gelişi anlatıldı. Panele konuşmacı olarak Ertuğrul Dilek, Talat Tokat ve Ercan Durna katıldı. Tokat seyahatinin sponsorluğunu ise TFFHGD Genel merkez yönetim kurulu üyesi Ahmet Şahin üstlendi.
 
Tokat ve Amasya futbol hakemleri, gözlemcileri ve taban birlikleri iştirak ettiler. Panel Tokat’ta yeni yapılan ve muhteşem bir ortamı olan Çavuşoğlu Tower Hotel konferans salonunda gerçekleşti.
Amasya İHK Başkanı Hayrettin Çağın, hakemler ve gözlemciler, Tokat ASKF Başkanı Gürsel Yıldız, Futbol İl Temsilcisi Şahap Kural, TÜFAD başkanı Ercan SÜSOY, İl Özel İdarecisi yöneticisi Ali Erarslan, Reşadiye Termalspor yöneticileri, Tokatsporlu eski sporculardan Cavidan Şankaynağı, Bünyamin Eşmeler, Selahattin Külcüoğlu, GOP Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü idarecisi Osman Yardımcı VE ÖĞRETMEN Mustafa Sağlamer ve çok sayıda hakem ve gözlemciler katıldı.
İHK üyeleri Abdullah Yazarer ile Feyzullah Saygılı ise gelen konuklar ile yakından ilgilendiler.
"Türk Hakemliğinin Tarihsel Gelişimi" konulu panelin moderatörlüğünü Hakemin Sesi Dergisi imtiyaz sahibi Ercan Durna yaptı.

Panelin açılış konuşmasını yapan İHK Başkanı Üzeyir Akti, gerek ildeki hakemlerin ve gerek ise futbol camiasındaki yönetici, antrenör ile futbolcuların bu panelden önemli kazanımlar elde edineceğine inandığını söyledi.

Panel başkanı Ercan Durna, hakemin hakemliğini sahada değil, saha dışında kaybettiğini ve hakemlerin   Anayasa Mahkemesi başkanı gibi saygınlık görmesi  gerektiğini ifade etti.

Eski FİFA hakemlerimizden Talat Tokat ise Hakemliğin hiçbir zaman meslek olamayacağını, en güçlü ülkelerde dahi profesyonel hakemliğe ilk adım atanların bunun zorluğunu anladıklarını kaydetti. Talat Tokat, konuşmasına şöyle devam etti:

"Şu anda salona baktığımızda çok değişik yaş gruplarından arkadaşlarımız bizimle birlikteler. Aralarında değişik meslek grupları, eğitim düzeyleri ve kültür farklılıklarının olduğu bir mozaik göze çarpmaktadır. Hangi grup veya meslekte böyle renkli bir mozaik vardır? Bu sebeple biz hakem olarak bütün meslek gruplarının üstündeyiz. Esas mesleğiniz ne olursa olsun, hakemlikte başarılı olduğunuz takdirde mesleğinizde de hiç ummadığınız imkanlara sahip olacaksınız. Hakemlik ile mesleğin aynı paralelde dönmesi gerekir. Bu sebeple de hakem olan bir arkadaşımızın hasta ve sakat olma hakkı yoktur. Hakemlik bir mesleğin ötesinde şerefli ve onurlu bir hizmettir"

Eski FİFA hakemlerimizden Ertuğrul Dilek ise paneldeki konuşmasında kendi dönemini değerlendirerek, "Benim dönemimde hakemler arasında lokomotif olarak bir Doğan Babacan bir de ben vardım. Doğan Babacan genel anlamda çok kırmızı kart göstererek, ben ise güler yüzle maçı bitirirdim. Bu durum o zaman hakemler arasında ikilem oluşturmuştu. Günümüzde şarjın ne demek olduğu, nerede ve ne zaman, nasıl yapılacağını bilen yok. Türkiye'de bunu söyleyen yok, konuşan yok, milli sporcular bilmiyor şarjı. Bir de en çok

yapılan hatalardan bir tanesi de ceza sahasında yapılmaktadır. Avrupa bunu kısa zamanda hemen çözüverdi. Hakemler ceza sahasında hakimiyeti kurmak ve sporcuları bu bölgede disipline etmek için kartlarını çok yerinde ve iyi kullanarak, penaltı çalarak bunu başardılar. Bizim Türkiye'de ise ceza sahasının içi adeta bir güreş alanı gibi oluyor. Her şey serbest, böyle bir şey olamaz. Bunu önlemek zorundayız" şeklinde konuştu.

Panelde 17 kuraldan hiç bahsedilmedi. Ancak 18. kural olan düşünmek kuralı üzerinde duruldu. Panelistler başlarından geçen ilginç anıları genç hakemlerle paylaştılar. Türk hakemliğinin tarihçesi belge ve fotoğraflarla anlatıldı. Son bölümde ise sorular cevaplandı.
Toplam 3 saat süren panel bitiminde genç hakemler duayenlerle fotoğraf çektirmek için adeta yarış halindeydiler.
 TFFHGD Tokat şube başkanı Güray Kukul, katılımcı duayenlere ve sponsor olan Ahmet Şahin'e teşekkür ederken şehrin sembolik hediyelerini de takdim etmeyi unutmadı.

Etiketler:

Tokat Hakemleri

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış

YORUM YAP

Ad Soyad:
E-Posta:
Yorum:
REKLAMLAR www.tokataktuel.com
REKLAMLAR FACEBOOK SAYFAMIZ